467

3 Temmuz Oğlak Burcunda Dolunay

3 TEMMUZ OĞLAK BURCUNDA DOLUNAY

SORUMLULUKLAR YÜZÜNDEN KENDİMİZİ İHMAL ETMEYELİM

3 Temmuz 2023’te oğlak burcunun 11 derecesinde dolunay gerçekleşiyor. 11 dereceye yakın oğlak, yengeç, terazi, koç burçlarında gezegen ve noktaları olanları harekete geçirecek.

Yengeç-Oğlak aksı dış dünyayla iç dünyamız arasındaki dengeyi kurmamızı ister. Toplumsal sorumluluklarımızla duygusal güvence ihtiyacımızın dengelenmesini ister. Topluma faydalı olmaya çalışırken sorumluluklar altında ezilmeden korunma ve ilgilenilme ihtiyacımızı karşılamamızı ister. Katılıkla yumuşaklık, disiplinle şefkat, evle iş, çocuksulukla yetişkinlik, anaçlıkla patronluk gibi özelliklerin harmanlanmasını talep eder. Bu özellikleri yerinde ve dengeli bir şekilde kullanmak işimize yarar. Oğlak dolunayı içimizdeki çocuğun dışarıya nasıl yetişkin olarak yansıdığını görmemizi sağlar. Bize içimizdeki çocuğu üzmeden hayatımızın sorumluluğunu almamız gerektiğini hatırlatır. Oğlaktaki ay düşük konumdadır yani duygusal ihtiyaçlarımızla ilgilenmek için bize destek olmaz. Ne kadar çok çalışır ve faydalı olursam o kadar saygı görürüm dürtüsüyle kendini ihmal edebilir. Bu yüzden küskünlük, kapris, sorumluluktan kaçma gibi durumlar söz konusu olabilir.

Dolunayın yöneticisi Satürn balık burcunda geri gidiyor; teslimiyet, anda kalma, şefkat, merhamet özelliklerini geliştirmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Konulara empati çerçevesinden bakmamız gerektiğini söylüyor. Disiplinin gezegeni Satürn esnekliğin burcu balıkta rahat edemiyor. Balık dağılmak Satürn toplanmak demek… Dolayısıyla sınırlarımızı esnetmek durumunda kalabiliriz. Disipline olmak, karar vermek, plan yapmak, uygulamak, inşa etmek için pek de uygun bir zaman değil. Bu yüzden en büyük plan yapıcıya güvenmek, teslim olmak gerekir. Bunun için de kendimizi çaresiz, muhtaç, dağılmış hissedeceğimiz ya da bu durumlara düşeceğimiz olaylar gerçekleşebilir. Bu durumda kurban rolüne girmek yerine bize destek olanlarla birlik olamaya çalışabiliriz.

Dolunaya üçgen yapan boğadaki Jüpiter dünyevi zevkleri abartmaya sevk edebilir. Maddi güvence tutkusuyla aşırı tüketmeye, doyumu maddi şeylerde aramaya meyledebilir. Güneş Jüpiteri yücelttiğinden duygusal ve fiziksel ihtiyaçlara abartılı bir yaklaşım olabilir. Bu ihtiyaçlar karşılanamadığında karamsarlık, yetersizlik, ümitsizlik, küskünlük, katılık söz konusu olabilir. Güneşin Merkürle kavuşumu konulara ben merkezli yaklaşmaya, objektifliği kaybetmeye sebep olabilir.

Dolunay esnasında Venüs-Mars kavuşumunun Uranüs’e karesi aktif… Fevri, isyankâr, tutarsız, sıradışı, beklenmedik davranmaya, bunun sonucunda ani ve beklenmedik olaylara açık bir gökyüzüne işaret ediyor. Bu olaylardaki sorumluluğun ne kadarı bize ait, analiz etmeli, kaçmak yerine üzerimize düşeni yaptıktan sonrasını büyük güce bırakmalıyız.

Türkiye açısından baktığımızda; Türkiye’nin 1-7 aksında… Yani bize karşı olan, düşmanlık, muhalefet eden ülkeleri ve halkları gündeme getiriyor. Aynı zamanda düşmanlarımızla uzlaşma, barışma ya da savaşma, çekişme konuları da gündeme geliyor. Dolunay 1. Evdeki Plütomuza karşıt yaptığından halkın dönüşümüne ve karanlık yönlerini ortaya çıkaracak olayları getirebilir. Yüzleşmeler, itiraflar, gizli planlar, manipülasyonlar, yeraltıyla ilgili konular gündeme gelebilir. Halkın üzerindeki baskı artabilir, baskıya direnç gelişebilir. Baskılara dayanıklı bir milletiz, baskının sonucunda toplumsal patlamalar gündeme gelebilir.

Dolunayın Mars’ımızla yaptığı T-kare biriken öfkenin patlamasına, hak mücadelesine, hazine ve emekli maaşlarıyla ilgili konuların gündeme gelmesine neden olabilir.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı