365

27 Kasım İkizler Burcunda Dolunay

27 KASIM İKİZLER BURCUNDA DOLUNAY

BİRLİK BİLİNCİNE ULAŞMALIYIZ

27 Kasım’da ikizler burcunun 4 derecesinde Mars’a karşıt ve Satürn’e kare yapan bir dolunay gerçekleşiyor. İkizler-Yay ve Balık burçlarının temsil ettiği; gündelik bilgi, akademik bilgi ve evrenin bilgisi konularını gündeme getiriyor. Odak noktasında balıktaki Satürn olduğu için son noktada bilinçli aklımızın ermeyeceği vurgulanmış oluyor. 

Sınırları zorlayacak, sınırları korumak için mücadele edeceğimiz bir dolunay… Aynı zamanda ateş ve suyla bağlantılı kaza ve sorunlara işaret ediyor. 25 Ekim’de kesinleşen Mars-Satürn karesi dolunayda da aktif. Dolunayın temsilcisi Merkür yayda, zararda ve kaosun temsilcisi Neptün’e kare yapıyor. Dolayısıyla belirsizlik konusu vurgulanıyor. Bu dolunay bilinçli aklın isteklerinden vazgeçip kabullenici olmayı bekliyor. 

Değişken burçlardaki T-Kare olaylara uyum ve esnekliği temsil ederken gölge yönüyle kaçışı, ertelemeyi, başkasına havale etmeyi de gösterebilir. Odak noktasında balık olduğu için aldanma, aldatma, kendini uyuşturma, bağımlılıklar, dağılma, sınır çizememe gibi temalar gündeme gelebilir. 

Birkaç aydır konuların odak noktasında olan Neptün bu dolunayda da dolunayın yöneticisi Merkür’le kare yaptığından; dağılma, çözülme, muhtaç/zayıf duruma düşme, kaos, belirsizlik temalarını hissedeceğimiz dönemin devam ettiğini görüyoruz. Savaşla birlikte tam olarak bunları yaşamaktayız. Neptün balık son uyarılarını yapıyor insanlığa; birlik olun, hepimiz biriz, merhametli, şefkatli, yardımsever olun! 

Bununla birlikte savaşın korkunç bir durum olduğunu düşünsek de sonunda tüm insanlığın hayrına bir sonuç çıkmasını dileyebiliriz. Binlerce yıldır din savaşlarıyla ayrışan insanlık birlik olmayı belki öğrenebilir. Neptün ve balık burcunun gölge yönü sağlıklı bir ayrışma yapamaması, herşeyi bir torbaya koymasıdır. Bütün Müslümanlar teröristtir, tüm hıristiyanlar savaş yanlısıdır gibi… Bu da balık burcunun yüksek sevgi ve birlik amacına gölge düşürür. Oysa ki balık burcu Venüs’ün yüceldiği burç olarak evrene sevgiyi yaymak, egodan sıyrılıp kendini aşmak, birliği idrak etmekle ilgilidir. 

Son yıllarda Gen testi yaptırmak moda oldu. Genlerimizde hangi ırkların parçaları olduğunu merak ediyoruz ve öğreniyoruz ki atalarımız her ırktan birer parça taşıyor. İzlandalı bir insanda güney afrika genlerine rastlanıyor. Aslında bu testleri ayrışmak yerine birleşmek için kullanabilsek belki ideal bir dünyaya ulaşabiliriz. 

Dolunay esnasında Uranüs ve Venüs’ün YOD açının odak noktasında olduğunu düşünürsek barışa ve insanlığa dair beklenmedik gelişmelerden söz edilebilir. Venüs Plütoya kareye doğru ilerlerken barış sürecinde güç savaşlarının etkili olacağı, bir tarafın fazla taviz vereceği söylenebilir. YOD açılar neden-sonuç ilişkisini kurmakta güçlük çekeceğimiz olayları gündeme getirir. Taviz vermeden barışı sağlamak mümkün olmayacaktır. 

Türkiye açısından baktığımızda Mars’ımıza üçgen yapan bir dolunay… Mars; Meclis, hazine, dernekler, toplulukları temsil eden 11. Evi yönetiyor. Üçgen açı Jüpiter doğasında şansla ilgili olsa da dolunayın diğer açıları yukarıda bahsettiğim gibi aldanma, aldatma, uyuşma vs ve taviz/fedakarlık/vazgeçme konularını da içinde barındırıyor.

Güneş’imize 150’lik yapıyor. 3. Ev; medya, iletişim, ulaşım, eğitim konularında dönüşümü, ünlü kişilerin kayıp, vefat, hastalık haberlerine işaret ediyor. 


Özlem Gider
Astroloji Danışmanı