303

14 Ekim Terazi Burcunda Güneş Tutulması

14 EKİM TERAZİ BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI

DİPLOMASİNİN GÜCÜNÜ ANLAYACAĞIZ

14 Ekim’de terazi burcunun 21 derecesinde halkalı bir güneş tutulması gerçekleşiyor. Tutulmanın güney düğüm tarafında olması ve tutulma yöneticisi Venüs’ün Satürn’le karşıt açısı geçmiş alışkanlıkları ve tecrübeleri vurguluyor. 

Terazi burcu; zıtları uzlaştırmak, ahenk, denge, barış ve uyum sağlamakla ilgilidir. Bu görevin yanlış kullanımı; uyum adına hep evet demek, fazla taviz vermek, kendi isteklerinden vazgeçmektir. Terazi diplomasiyle ilgilidir, ortaklık ve anlaşmalarla ilgilidir, dolayısıyla tarafların çıkarlarını eşit şekilde koruyarak uzlaşmak onun görevidir. Bu anlamda gölge yönüyle kendi çıkarlarından fazla taviz vermek, diğer tarafı öncelemek onun gölge yönüdür. Bu da sonunda egonun zedelenmesine, benliğin yok olmasına sebep olabilir. Kişiler arası ilişkilerde de, uluslararası ilişkilerde de anlaşmalarda dengenin bozulması söz konusu olabilir. 

Tutulma 1 gün sonra kesinleşecek YOD açı kalıbının odak noktasında gerçekleşiyor. Uranüs-Neptün 60’lığına 150’lik yapıyor. Bu açı dönüşümü temsil etmekle birlikte tutulmayla tetiklenmesi 1 yıllık enerjinin güçlü bir dönüşüm sürecine işaret ediyor. İdealizm ( balık ), materyalizm ( boğa ) ve diplomasi ( terazi ) arasında bir denge tutturabilirsek bu açının bizden beklediği dönüşümü sağlayabiliriz. Feda etmemiz gerekenleri iyi analiz etmeliyiz. Balık burcu kaostan beslenmeyi bırakabilirse, boğa burcu yetersizlik korkusunu yenebilirse, terazi diplomatik olabilirse barış ve uyumun hakim olduğu bir süreç yaşanabilir. Balık, Boğa ve Terazi burçları Venüs’ün hakimiyetinde olan burçlar. Ancak Venüs düşük olduğu başak burcunda yerleşmiş. Dolayısıyla barış ve uyum sağlamaya gücü yok. Detaylarda boğulup, büyük resmi görmekten aciz dolayısıyla anlaşma yapmakta, diplomasi yürütmekte pek başarılı olacak gibi değil. 150’lik açı da tavizler, vazgeçişler, ayıklamalar, elemelerle ilgili. Tutulmanın dönüşüm gezegeni Plütoyla karesi de bu temalara vurgu yapıyor. Diplomasi anlamında bizi aşırı taviz vermeye zorlayacak bir süreç gibi görünüyor. 

Türkiye açısından 4. Ev ve 7-8-9-12. Ev yöneticilerinin üzerinde gerçekleşiyor.

Dördüncü Ev

Nüfusun, konutun, gayrimenkulün, çiftçiliğin ve tarımın, mahsullerin ve ürünlerin yaşam koşullarına karşılık gelir. Bu ev Vatanı, Bayrağı ve vatanseverliği temsil eder. Halkın çıkarlarıyla alakası var. Madenciliği, madenleri, mineralleri, kömür ocaklarını, taş ocaklarını yönetir. Arazi ve hava koşullarına yansır; depremler, heyelanlar, orman yangınları, su baskınları, maden felaketleri, savaş soykırımları. Muhalefet partisini iktidara getirir veya partiyi iktidardan uzaklaştırır. Zirveye yakın bir gezegen doğası gereği havayı etkiler ve eğer kötü niyetli ise yönetimi olumsuz etkileyebilir.

Beşinci Ev girişinde 

Çocuklara ve onların ilgi alanlarına, eğlence parklarına, sinemaya, tiyatroya, sanata, eğlence yerlerine, spor ve boş zamanlara karşılık gelir. Kumarı, piyangoları, şans oyunlarını, spekülatif çıkarları yönetir ve Borsadaki spekülasyon yoluyla ekonomiye bağlanır. Bu ev zevki, eğlenceyi, sosyal işlevleri, yüksek toplumu ve kamusal mutluluğu veya üzüntüyü temsil eder. Devlet okulu sisteminin yanı sıra doğum oranını da (3. ile) yönetir. Büyükelçileri ve hükümet temsilcilerini yönetir.

Yedinci Ev

Dış ilişkilere, uluslararası anlaşmazlıklara, savaş ve barışa, anlaşmalara, ittifaklara, ateşkeslere ve/veya anlaşmazlıklara ve açık düşmanlara karşılık gelir. Aynı zamanda ulusal anlaşmazlıklarla ve kamu uyumuna müdahale eden veya katkıda bulunan her şeyle de ilgilidir. Başkalarıyla olan ilişkileri, iş ilişkilerini, birleşmeleri ve anlaşmaları yönetir. Bu ev, halkın evlilik ve boşanmaya ve evlilik ve boşanma oranlarına yönelik tutumunu temsil ediyor. Kadınları veya kadınların ulustaki statüsünü yönetir (Beşinci Ev aynı zamanda “kadınları ve çocukları” etkileyen koşulları da yönetir).


Sekizinci Ev

Ölüm oranlarına, cenazelere, morga, adli tıp görevlisine, ölen insan türlerine ve hayati istatistiklere karşılık gelir. Yabancı hisse senetleri ve tahvilleri, Borsayı, vergileri, ulusal borcu, faiz oranlarını, veraset ve sermaye kazancı vergilerini yönetir. Sigorta şirketlerini, hasar taleplerinin çözümlenmesini, emekli aylıklarını ve ödenen Sosyal Güvenlik yardımlarını yönetir. Bu ev, kamu gelirini ve yatırımlardan ve dondurulmuş varlıklardan elde edilen kazanç gücünü temsil ediyor. Bu ev aynı zamanda diğer uluslarla olan mali ilişkileri, yabancı ülkelerden gelen borçları, rakiplerin ve savaş zamanındaki düşmanların mali durumunu da temsil eder.


Dokuzuncu Ev

İster yolcu ister ticaret amaçlı olsun, uzun mesafeli seyahatlere karşılık gelir; hava yolculuğu, nakliye, deniz trafiği, yabancı ithalat ve ihracat, yabancı topraklar, açık denizler ve kıyılardaki hava koşulları. Yabancıları, değişim öğrencilerini, göçü ve uzun mesafeli iletişimi yönetir. Dini ve hukuki meslekleri, dini işleri ve dini, adaleti, avukatları ve mahkemeleri yönetir. Üniversiteleri, akademileri, yüksek öğrenimi, bilimi, yayıncılığı, kitapları, yayınları ve yazarlık, yayıncılık ve profesörler, gazeteciler ve medyayı kontrol edenler gibi profesyonel alanlarda faaliyet gösteren eğitimli sınıfları temsil eder. Basının halka karşı tavrını yansıtıyor.

Onikinci Ev

Kamu refahına aykırı olan rahatsızlıklara veya koşullara karşılık gelir. Bu ev, ıslahevlerini, gözaltı yerlerini, hapishaneleri ve cezaevlerini yönetir. Hapsedilme yerlerini yönetir; hastaneler, huzurevleri ve hayır kurumları. Gizli olan şeyleri yönetir; gizli gruplar, gizli devlet kurumları, casuslar ve gizli düşmanlar. Suç ve suçluları, terörist faaliyetleri, rehine durumlarını, perde arkası manipülasyonu, yasaların emrettiği istemsiz hizmetleri, insanları zorla kontrol etmeye veya kınamaya adanmış organizasyonları, köleliği, gizli saldırganlığı veya sürgün koşullarını yönetir.


Özlem Gider
Astroloji Danışmanı