329

7 Ekim Ay-Mars-Plüto T-Karesi ve YOD Açı Kalıbı

7 EKİM AY-MARS-PLÜTO T-KARESİ VE YOD AÇI KALIBI

YÜZLEŞMEYE CESARET EDENLER KAZANACAK

Ekim ayının başından itibaren hissedilmeye başlayan Mars-Plüto karesi’ne 7 Ekim’de Ay eklenerek bir T-Kare oluşturuyor. 20 Ekim’de de Güneş ve Merkür tetikleyecek.

Mars-Plüto karesi dönüşüm enerjisiyle mücadele enerjisinin harekete geçmesini temsil eder. Oğlaktaki Plüto 2008’den beri kararlı, disiplinli, azimli, dayanıklı, gerçekçi, sert, otoriter bir biçimde yönetme ve idare etme modellerini dönüştürmek üzere hareket ediyordu. Oğlak burcu topluma katkıda bulunmakla ilgilidir.

Mücadelenin gezegeni Mars’la dönüşümün gezegeni Plüto 27 derecede kare açı yapıyor. Mars-Plüto açıları; dönüşmek için mücadele, savaşmaya zorlama, ölümüne savaş, hayatta kalma mücadelesi, savaş taktikleri, gizli saklı hareketler, öfkeyi bastırma, yıkıcı öfke, zorlayıcı davranışlar, mücadele gücü, gücün baskılanması, baskıcı güç, güç savaşları, öfke patlaması, bastırılmış öfke, gizli düşmanlık, derindeki yara, dönüşüm sancısı gibi anahtar tanımları temsil eder. Bu tanımlar dış dünyada somut bir olayla tezahür edebileceği gibi iç dünyamızda da hissedilebilir. Bu açı gizlenmeye çalışılan şeylerin açığa çıkmasıyla ilgilidir. Sonrasında ise artık hiçbir şey eskisi gibi olamaz.

 Aynı burçlarda yani Mars terazide ve Plüto oğlaktayken aynı açı 2 yıl önce 20 Ekim 2021’de 24 derecede gerçekleşmişti. O günlerde 20 Ekim’de Japonya'nın Kumamoto Eyaletindeki Aso Dağı patlayarak gökyüzüne 3.500 metre duman yaydı . Kabine Baş Sekreteri Hirokazu Matsuno , herhangi bir yaralanma raporu olmadığını ancak patlamadan önce dağdaki dağcılara ilişkin raporları araştırdıklarını söyledi.

Bir ilginç olay da; 21 Ekim’de Görüntü yönetmeni Halyna Hutchins, Bonanza City, New Mexico'da yakında vizyona girecek Amerikan filmi Rust'un prodüksiyonu sırasında öldürülürken , aktör Alec Baldwin'in dolu bir silahla ateş ettiği bildirildikten sonra film yönetmeni Joel Souza'nın durumu kritik.

22 Ekim Nijerya'nın Rivers Eyaletindeki yasadışı bir petrol rafinerisinde meydana gelen patlama ve yangında en az 25 kişi hayatını kaybetti . Kurbanların arasında çocuklar da var. 

22 Ekim Rusya'nın Ryazan Oblastı'ndaki bir kimya tesisinde meydana gelen patlamada 16 kişi öldü, bir kişi de yaralandı

Elbette her açı oluşumunda böyle büyük olaylar bekleyemeyiz. Hem haritanın hem de gökyüzünün bunu desteklemesi gerekir. Şimdiki Mars-Plüto karesi 27 derecede gerçekleşiyor. Yani 27 dereceye yakın gezegen ve noktaları olanları etkileyecek. Ancak çevremizde öfkenin ve gücün yanlış kullanılmasıyla ilgili olaylara şahit olabiliriz. 

Bu zorlayıcı açılar her zaman olumsuz sonuçlara neden olmayabilir. Örneğin bir ameliyat geçirmeniz gerekiyorsa zaten bu açıda gerçekleşecektir. Mars ameliyatları temsil eder.  Ameliyat sonrası bizim için dönüşüm ve yeniden doğuş demektir. Mars-Plüto açılarındaki olaylar bize acı ve ızdırap verse de bu acılara dayanabilirsek sonrasında küllerimizden doğmuş oluruz. 

 Plüto dönüşüm için bizi; işimize yaramayan, miadı dolmuş, eskimiş, çürümüş şeylerden vazgeçmemiz için zorlar. Mars da bunun için harekete geçirir. 

 Bizim dünyasal olayları kontrol edebilme gücümüz yoktur ama kendi öfkemizi ve gücümüzü kontrol edebiliriz. Bu günlerde meydan okumalarla, manipülatif hareketlerle karşılaşma ihtimalimiz yüksek ya da biz bu tarzda davranabiliriz. Yahut da ömrünü tamamlamış, artık işe yaramayan davranış modelimizi terk etmek ya da dönüştürmek imkânı bulabiliriz. Tabii hiçbir dönüşüm yumuşak olmaz, acılı olur. Savaş taktiğimizi, mücadele tarzımızı dönüştürmemiz gerekebilir. Bu bir yıkıma ya da doğru kullandığımızda bir yeniden doğuşa sebep olabilir. 

Dönüşüm enerjisi; haritanızda Plütonun geçtiği evinizde ivme kazanacaktır. Burası haritanızda oğlak burcunun bulunduğu evdir. Bu evin temsil ettiği konu için harekete geçecek, başlatacaksınız. Bu etkiyi alıyorsak; dönüşümden korkmak, adım atmaktan, başlamaktan çekinmek,  direnç göstermek söz konusu olabilir. Bu durumda bizim kontrolumuz dışında gelişecek olan şiddetli olaylar bizi bir yıkıma götürebilir. Yapmamız gereken dönüşümle birlikte hareket etmektir. Direnç göstermek yıkımın şiddetini arttırabilir. 

 Dönüşümü başlatacak olan bizsek ( öncü burçlar başlatır, insiyatif alır ) terazinin ılımlılık, empati, uyum, adalet, nezaket özelliklerini kullanmalıyız.

 Gölge yönü; hayır diyememe, kararsızlık, eşitlik takıntısı, tembellik, talepkarlık özellikleri sonuçları daha acı verici kılacaktır. 

 Plüto oğlaktayken de dönüşüm enerjimizi kararlılık ve sorumlulukla kullanmalıyız. Gölge yönüyle hırs, otoriterlik, baskı, dayatma özellikleri bu süreçte başımızı daha fazla derde sokacaktır.

 Bu açıdan haritasında 27 dereceye +/-5 derece yakınlıkta gezegen ve noktaları olanlar etki alacaktır. Her zaman dediğim gibi; doğum haritası bir bütündür. İsabetli tahmin yapabilmek için haritanın bütünü yorumlanmalıdır.

Dilerim çektiğimiz acılar sonunda şifâlanarak yeniden doğarız. 

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı