1040

8 Aralık İkizler Burcunda Dolunay

8 Aralık İkizler Burcunda Dolunay

SAVAŞÇI YÖNÜMÜZ HAREKETE GEÇİYOR

İkizler burcunun 16 derecesinde Mars’la kavuşan bir dolunay gerçekleşiyor. Savaşçı yönümüzü harekete geçiren dolunayda gerilimi azaltmak için tarafsız, akılcı ve mantıklı olmaya çalışmak işimize yarayabilir. İkizler-Yay aksı fanatizm-tarafsızlık, bilmişlik-bilgelik, kitabi bilgi-deneyime dayalı bilgi gibi temalar arasındaki dengeyi kurmayı talep eder.

Dolunayın yöneticisi oğlaktaki Merkür açısız duruyor. Bu da karar almakta, algılamakta ve kendimizi ifade etmekte zorlanacağımızı gösteriyor. Aslında açısız gezegenler etki altında kalmadan kendi doğalarına uygun hareket edebilmek açısından bazen avantajlı da olabilir. Merkür oğlakta belirlediği hedef için plan yapmakta ustadır.

Mars geri giderken geçmişin kavgalarıyla uğraşmak, geçmişi tamir etmeye çalışmak söz konusu olabilir. Oğlaktaki Merkür de bizi geçmişi düşünmeye sevk edebilir. Geçmişe kendimizi ve kimseyi suçlamadan bakabilirsek, aldığımız dersleri hayatımızda uygulayabilmemiz daha kolay olabilir.

Dolunay esnasında Venüs-Jüpiter karesi etkin… İlişkilerimizde aşırı talepkâr ve her zaman haklı olduğumuzu düşünmek ilişkimizi geliştirme potansiyelini kaçırmamıza sebep olabilir. Macera ve merak tutkusu daldan dala atlamaya, derinleşmek yerine yüzeysel kalmaya sebep olabilir.

Satürn’ün dolunaya yaptığı üçgen açı, projelerimizi yapılandırmak, oluşturmak için elverişli bir görünüm sunuyor. Kovadaki Satürn dünyasal anlamda bizden tarafsız, eşitlikçi, yenilikçi ve özgürlükçü olmamızı talep ediyordu. Bu dolunaydan yararlanabilmemiz için bu özellikleri de aklımızda tutmamız iyi olacaktır.

Satürn-Uranüs karesi etkisini azaltırken Uranüs Güneş’e 150’lik yapıyor. Bizden yine feda etmemiz gereken bir şey bekliyor. Belki geleceğe havale etmekten vaz geçip bugün tedbirli temkinli olmayı öğrenmemiz gerekebilir. Yayın nasıl olsa herşey düzelir iyimserliğiyle boğanın yarını düşüneyim tedbirimi alayım özelliği çatışıyor olabilir.

Güneş’in yöneticisi Jüpiter dönüşümün gezegeni Plütoyla 60’lık yapıyor. Feda ettiğimiz şeyler büyümemiz için yer açabilir.

16 derece ikizler, yay, balık ve başak burçlarında gezegen ve noktaları olanlar güçlü bir etki alacaktır.

Türkiye açısından bakacak olursak; dolunay 18 derece akrepteki Venüsümüz’e 150’lik 13 derece balıktaki Uranüsümüze ve 16 derece balıktaki MC Tepe noktamıza kare açı yapıyor. Venüs genç kadınları, sanatçıları, meydanları, eğlence mekanlarını temsil ediyor. 150 derecelik açı kayıplarla ilgilidir. Arıtma, saflaşma, dönüşümle ilgilidir. Geçtiğimiz ay yaşanan patlamadan sonra meydanlara yeni bir düzenleme getirilmesi söz konusu olabilir. MC’nin odak noktasında olduğu T-Kare ise uluslararası alanda itibarımızın gündemde olacağı bir sürece işaret ediyor.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı