736

24 Kasım Yay Burcunda Yeniay

YAY BURCUNDA YENİAY

24 Kasım’da Yay burcunun 1 derecesinde yeniay gerçekleşiyor. Yay burcu umutlar, inançlar, değerler, kanaatler, yargılarla ilgilidir. Bunları oluştururken deneyimleyerek öğrenmek yoluna gitmelidir. Deneyimlenmemiş bilgiyle hüküm vermemelidir. Bu yeniay geniş bir orbla Venüs ve Merkür’le kavuşuyor. Yay burcundaki 4 gezegenin oluşturduğu stelyum bizden deneyimlemediğimiz şeyler hakkında yargıda bulunmamayı, kanaat oluşturmamayı; tüm inanç, din, felsefe, hayat görüşlerine hoşgörüyle yaklaşmayı istiyor. Bu anlamda gökyüzünde bol miktarda umut, iyimserlik, hoşgörü, adalet, inanç havası hakim. Gölge yönüyle de; fanatizm, yargılama, ırkçılık olabilir.

Yeniay’ın içinde olduğu kümeleşmenin diğer gezegenlerle açı oluşturmaması kimsenin sözünü dinlemeyen, başına buyruk ve etki altında kalmayan bir görünüm oluşturuyor. Hayata kendi merkezimizden yaklaşmak, sübjektif, yargılayıcı, ben bilirimci davranmak mümkün olabilir. Merkür ve Venüs’ün sabit yıldız Antares’in üzerinde olması, hırçın, dikbaşlı, savaşçı, kendi kendisinin felaketine sebep olan bir atmosfere işaret ediyor. Dikkat etmemiz gereken şey; adil ve hoşgörülü olmaktır. Ateş elementi doğası gereği bağımsız, diğerleriyle kaynaşmaya uygun olmayan bir yapıdır. Fazlası yakıp yok etmeye, dengesi ise ısıtıp, yaşam enerjisine işaret eder. Bu Yeniay’da kendi fikirlerimiz ve arzularımızla yanıp yok olmamaya dikkat etmemiz gerekir.

Yeniay esnasında Mars-Neptün karesi, Mars-Satürn Üçgeni, Jüpiter- Plüto sekstili etkin. Mars-Neptün karesi planlarımızın bozulacağının işaretini veriyor. Bu durumda bizden daha iyi plan yapan güce teslim olmamız gerekiyor. Mars-Satürn üçgeniyle birlikte yolun sonunda vardığımız nokta bizi yeni bir yapılanmaya götürmüş olabilir. Mars’ın geri gittiğini de düşünürsek bu dönemde atacağımız adımlar Mars’ın ileri gitmeye başlayacağı Ocak ortalarında tekrar karşımıza çıkacak demektir. Hatalı hamleler yapma ihtimalimiz olabilir. Ancak daha önce atılmış adımlarla ilgili düzeltme ve eksikleri gidermek amacıyla çalışmak, savaşmak, mücadele etmek de mümkündür.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı