621

25 Ekim Akrep Burcunda Güneş Tutulması

AKREP BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI

TÜRKİYE’NİN HANGİ YILDIZLARI SÖNECEK

25 Ekim’de akrep burcunun 2 derecesinde parçalı Güneş Tutulması gerçekleşiyor. Güneş Tutulmaları yaklaşık bir yıllık bir süreyle ilgilenmemiz gereken konuları belirler. Haritamızda düştüğü alana dikkat çeker. Eğer bir noktaya ya da gezegene temas ediyorsa o nokta ve gezegenlerin temsil ettiği konuları gündeme getirir. Türkiye’den izlenebilecek olan tutulma güneşimiz üzerinde gerçekleştiği için ayrıca önemli…

Tutulma akrep temalarını hayatımıza getirecek. Akrep burcu; gücünü kendinden daha büyük bir güçle birleştirmek, yeniden doğmak için ölmek, dönüşmek, arınmak-arıtmak, saflaştırmak, derinleşmek, görünenin ardındakine bakmakla ilgilidir. Bunları gerçekleştirebilmek için teslim olmak gerekir. Teslimiyette mecaz anlamda silahlarımızı yani gücümüzü bırakmak, güçsüzlüğümüzü, aczimizi kabul etmek vardır. Tutulmaya zararlı durumdaki Venüs eşlik ediyor. Venüs her ne kadar iyicil bir gezegen olsa da akrep burcunda beklenen iyiliği yapacak gücü yoktur. Tersine zararlı şeylere iştah duyduğu için kendine zarar verir. Güneşle birleşen gezegenler yanık durumdadır. Yani kendi ışığını yansıtamazlar. Yani bu Venüs’ün pek hayrı dokunacak hali yoktur. Sevgi ve uyum getirmek yerine savaş ve stratejiye iştah duymaktadır.

Bu tutulma GAD yönünde gerçekleştiği için artık tekrar etmekten vaz geçmemiz gereken şeyleri de temsil ediyor. Artık dersimizi aldığımız var sayılan konuları… GAD Satürn doğasında kabul edilen yani bizi kısıtlayan, engelleyen şeyleri temsil eder. Eksik yaptığımızı sandığımız ve tamamlamaya çalıştığımız konuları… Bu yüzden akrebin özelliklerini abartıp, sığınmak söz konusu olabilir.

Tutulma haritasında Akrebin bırakmak, dönüşmek özelliğini vurgulayan birkaç gösterge daha var. Tutulmanın Jüpiter’e yaptığı 150 derecelik açı, tutulmanın iki yöneticisinin, Mars-Plüto 150’lik açısı ve Merkür-Neptün 150’lik açısı… 150 derecelik açı akrep ve başak burcu doğasında, yani iyileştirmek, şifalandırmak, dönüşmek, ölmek, bırakmakla ilgili. Tutulma bizden doğanın döngüsüne ayak uydurmamız için ölü toprağı havalandırmamız gerektiğini söylüyor.

150’lik açıları yönetmek oldukça zordur. Çünkü iki burcun ortak hiçbir özelliği yoktur yani birbirlerini görmez ve anlayamazlar. Koçtaki Jüpiter bağımsız hareket etmek isterken akrepteki stelyum güç birliği yapmak ister. Koç direkt akrep dolaylı/stratejik hareket eder. Dolayısıyla burada feda edilmesi gereken bir şey vardır, ya bağımsızlıktan ya da ortaklıktan… Buna bizi zorlayacak olan olayları anlamak, tahmin etmek güçtür ancak olayın sonunda bir şeyi bırakmak istemediysek zorla kaybetmiş oluruz. Dolayısıyla yaşamak için ölmeye teslim olmak gerekir. Örneğin koç bencillik edemeyecek kadar birinin yaşamına dahil olmak zorunda kalabilir. Bu açı konular ve şeyler arasında iyi analiz ve eleme yapmayı gerektirir. Örneğin; Jüpiter koçta ne kadar kendi isteklerimizin peşinden hevesle gidersek o kadar büyüyüp gelişeceğimiz vaadedilir, akrep yeniayındaysa kendimizden daha büyük bir güçle işbirliği yapmamız gerekmektedir. Koç’un burada kendi istekleriyle diğerinin kaynaklarını birleştirmeyi öğrenmesi gerekir. Bir yerde feda edilmesi gereken bir özellik vardır.

Bu tutulma bizden bol bol eleme ve ayıklama bekliyor. Özellikle kin, nefret, maniplasyon gibi özellikleri bırakıp daha mert, cesur ve direkt olmamız gerektiğini söylüyor. Ancak GAD daha çok çekildiğimiz özellikleri temsil ettiğinden akrebin özelliklerini daha fazla gösterme olasılığımız var.

Güneş Tutulmaları Güneş’in ışığının sönmesi dolayısıyla olumsuz kabul edilir. Dünyasal anlamda liderlerin ve yıldızların ölümü ya da ışığının sönmesini temsil eder. Geçtiğimiz ay bunu spor yıldızlarıyla deneyimledik. Tenisin iki yıldızı Roger Federer ve Serena Williams, futbolda da Arda Turan emekli olduğunu açıkladı.

Türkiye açısından Güneşimize çok yakın olduğundan önemli. Güneş ülkelerin haritasında liderleri, yöneticileri, göz önünde olan kişileri, starları temsil eder. Ayrıca bizim haritamızda 3. Evi yani gazetecileri, kuryeleri, ulaşımı, nakliyatı, ilkokulları, öğretmenleri ve komşu ülkeleri temsil ediyor. Tutulmaların etkisi birkaç ay önceden hissedilmeye başlar. Bu kişilerle ilgili ses getirecek olayların olması beklenebilir.

Doğum haritasında 2 dereceye yakın akrep, kova, boğa ve aslan burçlarında gezegen ve noktaları olanlar güçlü bir etki alacaktır.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı