582

9 Ekim Koç Burcunda Dolunay

KOÇ BURCUNDA DOLUNAY

BEN-SEN DENGESİNİ KURMAK

9 Ekim 2022’de koç burcunun 16 derecesinde dolunay gerçekleşiyor. Dolunaylar farkına varmakla ilgilidir. Karşıtlık içerdiği için konuların iki yönünü görmemizi sağlar. İki kutup arasında gidip gelmek bir gerginlik oluştursa da dengeyi kurabildiğimizde daha önce göremediğimiz şeyleri görebilme imkanı sunar. Koç dolunayının kutupları ben-sen’dir. Terazi’deki Güneş’in de isteği zıtlar arasındaki ahengi sağlamaktır. Dolayısıyla bu dolunayda konuların iki yönüne bakmak daha da önem kazanır. Koç burcu kendi isteklerinin peşinden gitmek, öncülük etmek, yol açmakla ilgilidir. Terazi burcuysa diğerinin isteklerini fark etmekten sorumludur. Bu durumda kendi istek ve ihtiyaçlarımızla diğerinin istek ve ihtiyaçlarını dengeli bir şekilde gözeterek hareket etmemiz gerekir.

Dolunay esnasında terazi burcundaki Venüs yönettiği Güneş’le kavuşum halinde… Dolayısıyla Dolunay’a arzular eşlik ediyor. Sevginin gezegeni Venüs aşırıya kaçtığında sevgiye doymayan şımarık bir genç kız karakterine dönüşebilir. Bu dolunayda dikkat etmemiz gereken; kendi isteklerimizle gözümüzün kamaşması olabilir. Bunun gölgelerinden biri kendi isteklerine kör olmaktır. Onaylanma ve sevilme isteğiyle hep diğerinin isteklerini birinci plana almaktır. Güneşle kavuşan gezegenler yanık dediğimiz durumdadır yani güneş tarafından ışıkları sönmüştür ancak yönettiği burçta olan gezegenler yanmaz, ayrıca terazi burcunda güneş düşük konumdadır yani fazla parlayamaz. Ancak yine de ego sevgiye ve barışa eşlik etmektedir.

Güneşin karşısındaki Ay Venüs’e zarar verirken Güneş’i yüceltmektedir. Yani ‘ben’ deme ihtiyacımız barışçıl özelliğimize zarar verirken, egomuzu yüceltiyor. Örneğin; bu durum 4-10 ev aksımızda gerçekleşiyor diyelim. 4-10 aksı ev-kariyer olsun. 10. Evdeki Ay yeni bir kariyer alanı için heveslenirken ( kimseyi düşünmeden ilerlerken ) 4. Evdeki Venüs ve Güneş aile bireylerinin birlikteliğine önem vermektedir. Kariyer peşindeki birey aileyi ihmal ederken, işteki başarı egosunu, benliğini yüceltebilir ancak aile içindeki huzuru bozabilir.

Bu durumda dikkat etmemiz gereken koç-terazi arasındaki ben-sen dengesini bulmaktır. Koçtaki Ay’ın gölgesi kendi ihtiyaçları için diğerlerini hiçe sayarak bencil, kaba, hoyrat olmaktır. Terazinin gölgesi de uyum adına kendi isteklerinden vazgeçmektir.

Dolunay’ın diğer açılarına bakacak olursak; yöneticisi ikizlerdeki Mars, balıktaki Neptün’le kare açı yapıyor. Hem ikizlerde oluşu hem de Neptün’le açısı hareket etme tarzımıza dağınıklık, çok yönlülük, hedeften sapma, yolunu kaybetme, uyuşma etkisi veriyor. Dolunayın birkaç gün öncesinde toparladığımız, düzenlediğimizi sandığımız şeyler ( Mars-Satürn üçgeni ) bilinmeyen ( Neptün ) bir sebeple bozulabilir.

Dolunay’a 60’lık yapan Satürn isteklerimiz ve ihtiyaçlarımızı mantıklı ( kova ) bir zemine ( Satürn ) oturtup hedefimize odaklanabileceğimizi söylüyor. Ancak odaklandığımız hedefe giderken yolumuza çıkan kaos ve karmaşa bizi vazgeçmeye ve kendi kendimizi kandırıp uyuşturmaya itebilir. Satürn Uranüs karesi bu hedefe ( Satürn ) ani bir krizle ( Uranüs ) eşlik ederek hedeften sapmamıza ve uzaklaşmamıza neden olabilir.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı