273

1 Temmuz Mars Plüto Karesi

1 TEMMUZ MARS-PLÜTO KARESİ

Mücadelenin gezegeni Mars’la dönüşümün gezegeni Plüto 1 Temmuz’da 27 derecede kare açı yapıyor. Mars-Plüto açıları; dönüşmek için mücadele, savaşmaya zorlama, ölümüne savaş, hayatta kalma mücadelesi, savaş taktikleri, gizli saklı hareketler, öfkeyi bastırma, yıkıcı öfke, zorlayıcı hareketler, mücadele gücü, gücün baskılanması, baskıcı güç, güç savaşları, öfke patlaması, bastırılmış öfke, gizli düşmanlık, derindeki yara, dönüşüm sancısı gibi anahtar tanımları temsil eder. Bu tanımlar dış dünyada somut bir olayla tezahür edebileceği gibi iç dünyamızda da hissedilebilir.  Sonrasında ise artık hiçbir şey eskisi gibi olamaz.

Aynı burçlarda yani Mars yine koçta ve Plüto oğlaktayken aynı açı 2 yıl önce Ağustos 2020’de gerçekleşmişti. Ancak o zaman bu açıya oğlaktaki Jüpiter ve Satürn de eşlik ediyordu. O dönemde bu açının sebep olduğu olay; 4 Ağustos'ta, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen şiddetli patlamada 220'den fazla kişi can verdi. Limanda altı yıldır bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın infilak etmesi şehri enkaza çevirdi. Bu olay uluslararası boyutta bir krize sebep olmuştu. Patlamanın soruşturması ve yardım konusunda pek çok ülke devreye girmişti. Bu olay Lübnan’ın haritasında 20 derece başaktaki Ay’ın tetiklenmesiyle gerçekleşti.

Elbette her açı oluşumunda böyle büyük olaylar bekleyemeyiz. Hem haritanın hem de gökyüzünün bunu desteklemesi gerekir. Şimdiki Mars-Plüto karesi 27 derecede gerçekleşiyor. Yani 27 dereceye yakın gezegen ve noktaları olanları etkileyecek. Ancak çevremizde öfkenin ve gücün yanlış kullanılmasıyla ilgili olaylara şahit olabiliriz.

Bu zorlayıcı açılar her zaman olumsuz sonuçlara neden olmayabilir. Örneğin büyük bir ameliyat geçirmeniz gerekiyorsa zaten bu açıda gerçekleşecektir. Mars ameliyatları temsil eder. Yönettiği koçtaki Mars ise bize operasyonda gereken cesareti ve gücü verir. Ve ameliyat sonrası bizim için dönüşüm ve yeniden doğuş demektir. Mars-Plüto açılarındaki olaylar bize acı ve ızdırap verse de bu acılara cesaretle ( koç-Mars ) dayanabilirsek ( oğlak-plüto ) sonrasında küllerimizden doğmuş oluruz.

Plüto dönüşüm için bizi; işimize yaramayan, miadı dolmuş, eskimiş, çürümüş şeylerden vazgeçmemiz için zorlar. Mars da bunun için harekete geçirir.

Yıkıcı hareketler, dönüşüm hareketi, güç savaşları

İki kötücül gezegen, sert bir açı yapıyor. Kaza, yıkım, patlama, savaş, kavga, zorlama, güç savaşlarına işaret ediyor.

Hem dünyasal anlamda hem de kişisel anlamda zorlayıcı bir açı. Öfkenin yıkıcı sonuçları olabilir.

Bizim dünyasal olayları kontrol edebilme gücümüz yok ama kendi öfkemizi ve gücümüzü kontrol edebiliriz. Bu günlerde meydan okumalarla, manipülatif hareketlerle karşılaşma ihtimalimiz güçlü ya da biz bu tarzda davranabiliriz.

Yahut da ömrünü tamamlamış, artık işe yaramayan davranış modelimizi terk etmek ya da dönüştürmek imkanı bulabiliriz. Tabii hiçbir dönüşüm yumuşak olmaz, acılı olur. Savaş taktiğimizi, mücadele tarzımızı dönüştürmemiz gerekebilir. Bu bir yıkıma ancak doğru kullandığımızda bir yeniden doğuşa sebep olabilir.

Plütonun dönüşüm enerjisini verdiği evinizde bu dönüşüm konusu ivme kazanacaktır. Burası haritanızda oğlak burcunun bulunduğu evdir. Bu konu için harekete geçecek, başlatacaksınız.

Dönüşümden korkmak, adım atmaktan, başlamaktan çekinmek de söz konusu olabilir. Dönüşüme direnç de olabilir. Bu durumda bizim kontrolumuz dışında gelişecek olan şiddetli olaylar bizi bir yıkıma götürebilir. Yapmamız gereken dönüşümle birlikte hareket etmektir. Direnç göstermek yıkımın şiddetini arttırabilir.

Yıkıcı bir güçten söz ediyoruz. Mars koç burcunda güçlü. Hareket etmek, savaşmak, mücadele etmek için tüm gücünü kullanabilir. Mars kaza, savaş, kesik, yangın, patlama, ateş, silah, öfke,  gibi konuları temsil ediyor.

Plüto da derin dönüşüm, ölüp yeniden doğmakla ilgili. Bu süreçte yaşananlarda hayatımızda şiddetli bir değişim olacağını söyleyebiliriz.

Dönüşümü başlatacak olan bizsek koçun cesaret, öncülük, liderlik özelliklerini kullanmalıyız.

Gölge yönü; vahşilik, kabalık, şiddet, öfke devreye girdiğinde yıkımın sonuçları daha acı verici olacaktır.

Plüto oğlaktayken de dönüşüm enerjimizi kararlılık, sorumlulukla kullanmalıyız. Gölge yönüyle hırs, otoriterlik, baskı, dayatma özellikleri bu süreçte başımızı daha fazla derde sokacaktır.

Savaşı da inkâr edemeyiz, dönüşümü de. Önemli olan mert bir savaşçı ve bırakılması gerekenleri bırakabilen şifa getiren dönüşümler yaratabilmek.

Bu açı ameliyatla ilişkilendirilir. Kesip atılması gereken kangrenli bölgenin şifalanması demektir. Bu ameliyatta neşteri vurmak için koçtaki marsın cesaretine, plütonun arıtma gücüne ihtiyaç vardır.

Yaşamımızda kesip atmamız gereken bir konu, değiştirmemiz gereken davranış modelleri olabilir. Bu süreç sancılı ve acı vericidir.

Dilerim çektiğimiz acılar sonunda şifalanarak yeniden doğarız.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı