1266

29 Haziran Yengeç Burcunda Yeniay

29 HAZİRAN YENGEÇ BURCUNDA YENİAY

29 Haziran’da yengeç burcunun 7 derecesinde yeniay gerçekleşiyor. Yengeç yeniayı duygusal ihtiyaçlarımıza odaklanmamız gereken zamana işaret eder. Kendimizi büyüttükten sonra diğerlerine annelik etmekle ilgilidir. Yeniay koç burcundaki Jüpiter’e kare açı yapıyor. Koçtaki Jüpiter isteklerimizin peşinden gidersek gelişeceğimizi söylüyordu. Yengeçteki yeniay bu bencillik ve bağımsızlığa biraz empati ve bağlılık katıyor. Ancak kare açı çatışmayla ilgili bir açı olduğundan iki özellik çatışıyor, istekleri için tutturan bir çocukla onu şımartan bir annenin çatışması ortaya dizginlenmeyen talepler çıkarabilir. Yengeç burcu sağlıklı gelişmediğinde bir yetişkin olmak yerine bir bebek olarak kalabilir. Kimsenin onu anlamadığını düşünen alıngan bir çocuk gibi küsebilir. Koçtaki Jüpiter bu bebeklik özelliklerini abartıp büyütebilir. Yani bu yeniayda yetişkin olmakla çocuk olmak arasındaki dengeyi tutturmamız gerekiyor. Bizim istek ve ihtiyaçlarımızı başkasının karşılamasını beklemek yerine kendimiz başa çıkmayı öğrenmeliyiz.

Yeniay esnasındaki Venüs-Jüpiter 60’lığı bu abartılı isteklere biraz ölçülülük ve mantık katabilir.

Yeniay esnasında Mars-Satürn 60’lığı ve Mars-Plüto karesi de aktif… Mars-Satürn 60’lığı öncü burçların süratine kalıcılık ve istikrar katarken Mars-Plüto karesi yıkıcı öfkeyi hayatımıza sokabilir.

Mars-Plüto Karesinin kesinleşeceği 1 Temmuz’dan öncesi etkisi hissedilmeye birkaç gün önce başlayacaktır. Koçtaki Mars ne olursa olsun benim istediğim gibi olsun derken oğlaktaki Plüto otoriteyi yıkan bir etkiyi sembolize eder. Bu açıda baskılayıcı, zorba, yıkıcı, zalim bir atmosfer hakim olacaktır.

Türkiye açısından bakarsak; bu yeniay Yükselenimizin üzerinde gerçekleşiyor. Güçlü bir başlatma enerjisi barındırıyor. Ülkelerin haritasında yükselen burç ülkenin dışarıdan nasıl göründüğünü temsil eder. Aynı zamanda halkın genel karakterini gösterir. Yengeç burcuna uygun olarak Türk halkı da vatanına bağlı, misafirperver, aileye önem veren bir yapıdadır. Bununla birlikte sağlıklı kullanmadığı zamanlarda bir yetişkin yerine çocuksu bir yapı da göze çarpar. Dolayısıyla bu yeniay halkın karakteri ve imajıyla ilgili dikkatleri üzerimize çekiyor. Bir bebek gibi mızmızlanıyor muyuz yoksa yetişkin gibi kendimizi ifade ediyor muyuz?

Yeniayda Mars’ımıza karşıt yapan Jüpiter tetikleniyor. Mars haritamızda hazineyi ve meclisi temsil ediyor. Dolayısıyla hazinedeki büyük orandaki haraketliliği gösteriyor. Yeniay esnasında 11. evin yöneticisi Mars 11. evde koçta, güçlü durumda. Kredileri temsil eden Satürn’le 60’lık açı yapıyor. Kredi ve borçlanma yoluyla hazineye kaynak sağlanabileceğini söyleyebiliriz ancak bu kaynağın halka bir faydası olacağı söylenemez.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı