1289

14 Haziran Yay Burcunda Dolunay

14 HAZİRAN YAY BURCUNDA DOLUNAY

14 Haziran’da Yay burcunun 23 derecesinde dolunay gerçekleşiyor. Neptün’ün odak noktasında olduğu bu dolunay bize ya büyük bir umut ya da hayal kırıklığı vaad ediyor. Neptün sembolik anlamda çözülmek, dağılmakla ilgilidir. Planlar, yapılar, ilişkiler, kaynaklar çözülür, dağılır. Dağıtmadan önce ortalığı toza dumana katar, görüş mesafesini daraltır. Bu yüzden gözümüzü ne kadar açsak da ileriyi göremeyiz, gözümüz yaşarır, bulanıklaşır. Bu durumda tam olarak burnumuzun ucuna odaklanmamız gerekir. Sembolik anlamdaki bu açıları dış dünyada gerçek olaylar vasıtasıyla deneyimleriz. Neptün fırtınaları temsil eder. Örneğin eşinin kendisini aldattığını tam da böyle bir açıda öğrenir kişiler. Burnunun ucuna değil ileri baktığı için gözünün önündekini görememiştir. Bu da sembolik bir fırtınadır. Neptün’ün psikolojik fırtınasında bol bol gözyaşı, hayal kırıklığı, aldanma, çözülme vardır. Bu fırtınadan en az hasarla kurtulmanın yolu şefkat, merhamet, empati, anlayış ve kabullenicilik geliştirmektir.

Deminki örneğe bakacak olursak, eşim beni aldattığında ona anlayışlı mı olayım diyebilirsiniz. Elbette hayır, önce kendimize şefkatli ve anlayışlı davranmalıyız. Daha önce nelere fazla anlayış göstermişiz. Neptün ve balık burcunun gölgelerinden biri anlayış göstermememiz gereken şeyleri kabul etmektir. Neptün’ün 7. Ev ve Venüs’le bağlantı kurduğu haritalarda eş ve ortaklık konularında kişilerin bu özelliklere dikkat etmesi gerekir.

Mesela Mars’la bağlantı kuruyorsa sudan gelecek kazalara, hileli savaşlara, planlarımızda aksama ve bozulmalara dikkat etmeliyiz.

Şimdi bu dolunay hayatımızda düştüğü alanda görüş alanımızı bozuyor. Yay burcu kanaatler, yargılar, yüksek bilgiyle ilgilidir. İkizlerse günlük bilgiyi temsil eder. Bu dolunayda en iyisi tüm bildiklerimizi unutmak ve hayatın getirdiklerine teslim olmak gerekir.

Bununla birlikte bu karmaşaya çeki düzen verecek güçlü bir Satürn var. Bozulan planlarımızı yapılandıracak, mantıklı ve akılcı düşünmemizi sağlayacak. Ancak her haritayı bütün olarak değerlendirmek gerekir. Az önceki örnekten devam edersek; diyelim ki 7. Ev yöneticinize Neptün bir süredir karşıt açı yapıyor. Yani eşinizle ilişkiniz sarsıntıda. Bu dolunay fırtınayı tetiklemekle birlikte, 150’lik yapacak olan Satürn hayatınızdan çıkması gereken bazı şeylere de neşter vuracaktır. Tabii eğer doğum haritanız bu süreci vaad ediyorsa… Her Neptün 7. Ev bağlantısı yaşayanlar için geçerli değil. Sizin haritanızda bu potansiyel varsa bu dolunay bu potansiyeli açığa çıkaracaktır. Şimdi bu bilgiye dayanarak acaba eşim beni aldatıyor mu diye şüpheye düşmemek gerekir. Her harita bütün olarak ele alınır.

Türkiye açısından bakacak olursak; Türkiye’nin 24 derecede 3 tane gezegeni var. Dolayısıyla Neptün bu 3 gezegenin temsil ettiği konuları çözüp dağıtmak için uzun süredir fırsat kolluyor. 24 derece terazideki Merkür muhalefeti, Satürn düşmanları, borçları ve mahkemeleri, akrepteki Jüpiter ise iktidarı ve çalışanları temsil ediyor. Daha doğrusu şimdilik bunlardan bahsedeceğiz. Merkür’e 150’lik yapan Neptün muhalefetin bazı ayıklamalar yapması gerektiğini söylüyordu. Kabuk değiştirmesi ve dönüşmesi gerektiğini söylüyordu. Bunun içinde hem partiler hem de birlikler arasında çözülmelere sebep oluyor. Bu esnada Merkür’e üçgen yapan Satürn ve dolunay dağılan yapıların akılcı çözüm yollarıyla yeni bir forma girebileceği fırsatını sunuyor.

Satürnse düşmanlar, borçlar ve yasalarla ilgili bozulmaların etkilerini alıyordu. Gündemimizde hem dış ilişkiler, hem borçlar hem de yasalar konusu oldukça büyük oranda yer tutuyor.

Jüpiter’e gelirsek; Çalışanların ve yönetenlerin Satürn tarafından oldukça sıkıştığı zor günler yaşadığı bir süreci görüyoruz. İki grup da kendi yapılarını yeniden kurmak ve sınırlarını çizmek için zorlanıyor.

Tabii Neptün yavaş hareket eden bir gezegen olduğu için bir noktaya etkisi birkaç yıl sürüyor ve uzaklaştıktan sonra bir konunun ne olduğunu anlıyoruz. Örneğin muhalefetteki dönüşüm sürecini birkaç yıldır gözlemliyoruz. Neptün balıkta olduğu ve aynı zamanda iktidarı da temsil ettiği için hükümet şu anda güçlü. Dolayısıyla bu çözülme ve dağılma etkisiyle baş etmesi daha kolay.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı