116

2022 Genel Astroloji Yorumları

2022 GENEL YORUM

İlk tutulma yılın en şanslı tutulmalarından biri… 30 Nisan 10 derece boğa… Kuzey yönünde…. Gökyüzünde iki stelyum yani gezegen kümelenmesi var. Balıkta 4 boğada 3 gezegen var. Tutulmada sert açıların olmayışı işlerin kolay ve akıcı bir şekilde yürüyeceğine işaret ediyor. Bununla birlikte tutulmanın Uranüs’le kavuşumu beklenmedik gelişmeleri gösteriyor. Tutulma yöneticisi Venüs’ün jüpiterle kavuşumu olumlu gelişmelerin göstergesi. Kendi yöneticiliğinde ve yüceliminde olan gezegenler yönde çalışmaya meyillidir.  Gökyüzü bu tutulmada kendi kaynaklarımıza sahip çıkmamızı ve geliştirmek için çaba göstermemizi bekliyor. Elimizde ne varsa ona sahip çıkmalıyız. Bize sunacağı artı değeri hesap edemeyiz. Bu bir krizle gelebilir. Ancak krizin arkası bizim aklımızla hesap edemediğimiz bir hayra vesile olabilir.

Başlı başına baktığımızda sürprizlere, iyiliklere meyilli bir harita… Ancak tutulma esnasında Satürn’ün açısız olması girişimlerin neticeye ulaşmasını engelliyor. En iyisi olayların, beklentilerin ya da girişimlerin gerçekleşmesi için hiçbir şey yapmamak, elimizdekine odaklanmak. Durabildiğimiz kadar stabil kalmak. Bizim bilinçli çabamız ya da isteklerimiz amaçlarımıza hizmet etmeyebilir. En iyisi sahip olduklarımıza ya da o andaki halimiz neyse onu korumaya çalışmak olacaktır.

Tutulma 10 derecede gerçekleşiyor. Boğa, akrep, aslan ve kova burçlarında gezegen ve noktaları olanlar güçlü bir şekilde etkileniyor. Tabii tüm yorumlar doğum haritamızın bütününe göre değerlendirilir.

Türkiye açısından bakacak olursak 5 derece orbla güneşimize karşıt yapıyor. GAD Jüpiterimizin üzerinde ve Satürn Jüpiterimize kare, Venüs-Jüpiter-Neptün stelyumu Jüpiterimize üçgen yapıyor. İktidar ve yönetici konumdakiler zor durumda görünüyor ancak iyicillerin üçgeni hiç umulmadık bir yardım elinin değeceğine işaret ediyor. 10. evimizdeki kaosun gezegeni Neptün uzun zamandır ülkeyi karıştırıyordu. Neptün kötücül bir gezegen olmakla birlikte tam teslim olduğumuzda felaketlerden kurtulabileceğimizi söyler. Örneğin güçlü dalgalara kendimizi bırakmak gibi… Tüm hırs ve bilinçli isteklerden sıyrılırsak, belirsizliğe teslim olursak, burnumuzun ucuna odaklanırsak sisin ardındaki yolu bulabiliriz.

Jüpiter aynı zamanda çalışanları temsil ediyor. Onların zorlukları da aynı şekilde bırakmakla geçebilir. Taleplerinden vazgeçtiklerinde hakları onlara verilebilir. Hastalıkla ilgili sorunlar olsa da iyileşme yönünde gelişmeler de söz konusu… Tedbirler hastalıkla mücadelede umulmadık şekilde iyileşme sağlayabilir.

Balıktaki stelyum iyilik ve kötülüğün abartılı bir şekilde hüküm süreceğini gösteriyor. Kendini kurtarmak için yalan ya da aldatmaya başvurmak, ya da şefkat ve merhameti kullanmak bu stelyumun seçenekleri…

16 Mayıs’taki ay tutulması 16 Nisan’daki Güneş tutulmasının yarım bıraktığı şeyleri tamamlar nitelikte... Satürn tutulmanın odak noktasında duruyor ve hedefimize ulaşmak için tam destek veriyor. Tutulmadaki T-Kare sabit değerlerimizin sarsılacağına işaret ediyor. GAD yönünde ve düşük konumdaki tutulma büyük kayıplara, dönüşümlere, krizlere işaret ediyor. Burada bitirmeyi ve vedalaşmayı, kayıplarımızın yasını tutmayı öğrenmemiz gerekiyor. O derece koçtaki Jüpiter bitişlerin ardından yeni başlangıçları müjdeliyor.

25 dereceye yakın boğa, akrep, aslan ve kova burçlarında gezegen ve noktaları olanları güçlü bir şekilde etkiliyor.

Türkiye açısından çok güçlü bir tutulma. 24 derece akrepteki Jüpiterin üzerinde gerçekleşiyor. İktidarı temsil eden Jüpiterin burç değiştirmesi önemli bir gösterge. Yönetim kadrolarında değişikliklere işaret ediyor. 10. evdeki Mars Neptün Kavuşumu mücadele ve kavgaların yalan ve iftiralarla olacağını söylüyor. Dönüşüm kaçınılmaz görünüyor. Kaybetmemek için yöneticilerin açık ve mertçe savaşacağını düşünemeyiz. Kaybetmeyi bilmek ve saygıyla vedalaşmak gerek. Odakta kovadaki Satürn özgürlük ve eşitlik için çalışmayı söylüyor. Türkiye’nin itibarının sınandığı bir tutulma söz konusu….

25 Ekim’de 2 derece akrep burcunda bir güneş tutulması gerçekleşiyor. Bu tutulma akrebin dönüşüm temasına uygun olarak 150 derecelik açılarla şekilleniyor. Tutulmanın klasik yöneticisi Mars Modern yöneticisi plütoyla, Tutula Jüpiterle ve Merkür yine Neptün’le 150 derecelik açı yapıyor. Olaylar karşısındaki neden sonuç ilişkisini kurmak mümkün değil ve bazı şeylerden feragat etmek, ayrılmak gerekiyor. Yeniden doğmak için ölmeye izin vermek gerekiyor. Tutulmaya akrepteki Venüs eşlik ediyor. Venüs iyicil bir gezegen ancak yanık ve zararda… Dolayısıyla iyicil özelliğini gösteremiyor. Büyük iyicil Jüpiterse zorlayıcı bir açı yapıyor. Tutulma haritasına göre zorlayıcı, manipüle edici, baskıcı bir tutum içerisinde olmak mümkün. İsteklerde aşırıya kaçmak ve tutkuyla peşinden gitmek ancak sonuç alamamak söz konusu olabilir. Satürn Uranüs karesi Hedeflerimizin beklenmedik krizlerle kesintiye uğramasına işaret ediyor. Mars-Neptün karesi de hedefi ıskalamaya, yönümüzü şaşırmaya delalet…  Netice itibarıyle olmazsa olmaz dediğimiz şeylerden vazgeçmemiz gerekbilir.

Tutulma 2 derecede gerçekleşiyor. Boğa, Akrep, Aslan ve Kova burçlarını etkiliyor.

Türkiye açısından bakarsak 5 derece akrepteki Güneşimizin üzerinde gerçekleşiyor.  Güneş gözönünde olan kişileri, liderleri, ünlüleri temsil eder. Güneş tutulması kralın ya da başkanın ölümü demektir. Bizim haritamızda ulaşım, iletişim, haberleşme sektöründekileri temsil ediyor. Bu sektördekiler için dönüşüm kaçınılmaz. Sosyal medya, gazeteciler ya da kuryelerle ilgili yeni kararlar alınması söz konusu olabilir. Tutulmada Venüs-Neptün karemizle Satürn-Uranüs’ün karesinin büyük kare yapması iktidarla ve meydanlarla ilgili çalkantılı bir sürece işaret ediyor. Tutulmanın yöneticisi Mars halkı temsil eden Ayın üzerinde. Bir öfke ve taşkınlık göstergesi...

Yılın son tutulması 8 Kasım’da 16 derece boğa burcunda gerçekleşiyor. Yılın en sert ve sarsıcı etkisine sahip. Uranüs’le kavuşan aya Satürn T-Karenin odak noktasında durarak eşlik ediyor. Boğa-akrep-kova  dengesini iyi kurmamız gerekiyor. Düğümlerdeki Boğa-akrep aksı bizden kaynaklarımıza sahip çıkarak diğerini desteklemeyi istiyordu. Boğadaki Uranüs ise kaynaklarımızı krizlerle alt üst ediyordu. Yeni geçim kaynakları bulmamızı istiyordu. Bunu da ekonomik kriz olarak deneyimliyoruz. Buna bir de yapılandırmanın gezegeni Satürn eklenince yeni kaynakları eşit ve adil paylaşmak için yeni bir sistem kurmamız gerektiği ortaya çıkıyor. GAD akrep finans sisteminin ortaklı paralar kısmında yani bankacılık, miras, nafaka, vergi sistemlerinde zorluklara işaret ediyordu. Bu kaynakların ciddi bir biçimde sarsıldığını ve yeni bir yapılanma içine girmek gerektiğini görüyoruz. Kendi kaynaklarımızın yönetimini kendimiz ele almak durumundayız. Bizi başkalarının geçindirmesini ya da desteklemesini beklemek bu dönemde bizim için iyi değil. Kendi kaynağımız yaratmalı hatta başkalarına biz destek olmalıyız. Bu bireysel anlamda olduğu gibi dünyasal anlamda da geçerli. Ayın yöneticisi Venüs akrepte zararda ve talepkar, Mars Jüpiter-Neptün kavuşumuna kare yapıyor. Ne yöne gideceğimizi şaşırmış haldeyiz. Odaktaki Satürn eksilen kaynakları yerine koymak için yaratıcı çözümleri vaad ediyor. Akılcı, mantıklı, eşitlikçi davranırsak kayıplardan daha az zararla çıkabiliriz.

Türkiye açısından bakarsak meydanları temsil eden Venüsümüzle kontak kuruyor. Meydanlar özgürlük ve geçim dolayısıyla hareketleniyor. Geri giden Mars ayımızın üzerine gelerek halkın öfkesini ateşliyor. Tabii bu aynı zamanda yastık altındaki paraların gündeme gelmesini de temsil edebilir. İktidarın özgürlükçü ve eşitlikçi bir tavır sergilemesi hayrına olacaktır.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı