1139

Nasıl Koç burcu olunur? Gerçek bir Koç musunuz?

Gerçek bir Koç burcu musunuz? Astroloji danışmanımız Özlem Gider ezberleri bozuyor. Betül Sinanoğlu ve Özlem Gider röportajı ufkunuzu açacak.

KOÇ BURCU

Zodyağın ilk burcu olan koç başlangıçları simgeler. Astrolojik yılı ve bahar mevsimini başlatır. 20-21 Mart ile 20-21 Nisan tarihleri arasında güneş koç burcundadır. Burçlar 360 derecelik Zodyak kuşağının 30 derecelik alanını kaplayan bölümlerdir. Gezegenler bir burçtan geçerken o burcun özelliklerini yansıtırlar. Genellikle burcumuzu söylediğimizde güneşimizin düştüğü alanı söyleriz. Oysaki diğer 9 gezegenimiz ( Ay, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Plüto ) farklı burçlarda yer alabilirler. Dolayısıyla koç burcu dediğimizde bir insanı değil, karakter özelliklerini belirtmiş oluruz.

Koç burcunu dünyaya gelen ilk insana benzetebiliriz. Hayatta kalmak için savaşması, mücadele etmesi gerekiyor. Dünya tehlikelerle ve tehditlerle dolu. Cesur olması ve keşfetmesi gerek. İlk olduğu için görgü kuralları ve nezaketle henüz tanışmamış. Yalnız başına kimseyi düşünmeden hareket ediyor. Sofraya oturduğunuzda herkesten önce özenle süslenmiş tabağa sabırsızlıkla uzanan biri varsa koç burcunda yerleşen bir gezegeni olduğunu düşünebiliriz. Zaten o tabak da niye öyle süslü ki, birazdan darmadağın olacak.   Hatta o yemek hızlıca mideye inmeli ki başlanacak diğer işler için hemen harekete geçmeli.

Ben burçların karakterini anlamaya çalışırken onları yemekle ilişkilendiririm. Nasıl yer, nasıl sofra kurar, nasıl kaldırır.

Koç burcu ilk insan olduğuna göre sofra kurmaz, hayatta kalmak ve karın doyurmak için ayaküstü, hızla yer. Sofrada geçirecek vakti yoktur, keşfedecek yeni şeyler ve başlayacak yeni işler vardır. Ardına bakmadan kalkar. Bu toplumda bize kaba ve düşüncesizce gelebilir ama onun niyeti dünyada diğer şeyler için acele etmektir. Diğerlerini düşünemeyebilir çünkü onun dünyasında henüz diğerleri yoktur. Ağzını şapırdatmak ya da kalan yemeği bölüşmek gibi görgü ve nezaket kuralları ona bir anlam ifade etmez. Yemek yerken aniden duyduğu bir yardım çığlığında hızla yardıma koşup avcının elinden yavruyu kurtarabilir. Ya da masanın altına (mağarasına) saklanabilir.

Bir bebek olduğu için isteklerinin anında, hemen şimdi karşılanması gerekir. Annesinin memesini hemen bulamazsa yaygarayı koparabilir.  Ama o ilk insandı, anne memesi bile yok. O yüzden kendi işini kendi görür, bulduğu meme annesinin olmasa da olur, bağlanma ve aidiyet duygusu yoktur. Bağımsız ve bağlantısızdır. Keşfedilecek yerler için kök salmadan ilerlemek gerekir. Koç burcu yol açandır, ardından kimin geldiğine bakmadan ilerler. Ardından gelen olup olmaması da önemli değildir, kendi istediği ve merak ettiği için yola çıkar.

Koç burcu ilk olduğu için ondan öncesi yoktur, sonrayı düşünmez, anda yaşar. Unutkan olduğundan değil geçmişi düşünmediğinden kin tutmaz, yarını düşünmediğinden plan yapmaz. Spontandır, aklına eseni, anında yapmak ister. İlk ve tek olduğu için kendinden başka düşünecek kimsesi yoktur, ben merkezlidir. Kendi istekleri ve amacı vardır. Bugün avlanmak istiyorum, bugün yüzmek istiyorum, şimdi yemek istiyorum, şimdi uyumak istiyorum, şimdi yola çıkmak istiyorum, şimdi durmak istiyorum. Koç burcu ortak alınması gereken kararlarda zorlanabilir. Çünkü diğerini tanımadığından tüm kararlarını kendisi için ve kendi başına alır.

Vahşi ve tehlikeli dünyada hayatta kalmaya çalıştığı için her an saldırıya ve savunmaya hazır olmak zorundadır. Bazen okunu rastgele savurup yavru bir ceylanı vurabilir. Sonra da onu kurtarmak için uğraşır.

Bu dünyada her şey onun için yeni olduğu için büyük bir merak ve iştahla keşfetmeye çalışır.

Gerçek bir Koç burcu musunuz? 04:09
Dolunayların Koç burcuna etkisi nasıl olur? 07:15
Koç burcu olan kişiler -hatta ikiz olanlar- neden farklılar? 10:20
Doğum haritasında ailenin yapısı görülür mü? 11:55
Gezegenlerin Koç burcuna etkileri nelerdir? 13:05
Koç burcunun karşı cinsle ilişkisi 21:21
Koç burcunun aydınlık ve karanlık yönleri 24:30

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı