365

17 Eylül Başak Burcunda Yeniayın Etkileri

17 Eylül 2020’de başak burcunun 25 derecesinde yeniay gerçekleşiyor. Bu yeniayda planladığımız şeylerin neden yön değiştirdiğini anlamak zor olabilir. Mars yeniaya ve Neptün yeniayın yöneticisi Merkür’e 150 derecelik açı yapıyor. 150 derecelik açılar birbirini anlamayan burçlar arasında gerçekleştiği için olaylar arasındaki neden-sonuç ilişkisini kurmak zordur. Toprak elementinin baskın oluşu, katı, eğilip bükülmez, kuralları ve planları değiştirmeden birdüzen içerisinde gitmek isteyeceğimiz bir dönemi gösteriyor. Adeta yazın rehavetinden çıkıp sonbaharın iş temposuna hazırlandığımızı vurguluyor. 

Gökyüzünde plan, program, düzen, sistem, tertip, uygulama, çalışma, disiplin, hedef koyma temaları dikkat çekiyor. Ancak toprak elementinin bu özelliklerini bozan; oğlak yığılımına kare ve yeniaya 150’lik yapan koçtaki Mars, yeniayın yöneticisi terazideki Merkür’e 150’lik yapan balıktaki Neptün var. Dolayısıyla planlarımızın neden çözülüp dağıldığını ve isteklerimiz için neden harekete geçemediğimizi anlamak mümkün olmayabilir.

Mars hem Satürn’e kare yaparak bizi engelliyor, hem de yeniayın yolunu şaşırtıyor. Yeniayın yöneticisi Merkür’le Jüpiter arasındaki kare açı abartılı düşüncelere, büyük fikirlere işaret ediyor. Ancak bu fikirleri hayata geçirmeyi kendi hareket etme şeklimiz engelliyor olabilir.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı