1677

Kardeşlerin birbirini kıskanması normal midir?

Çocuk kardeşini kıskanabilir. Biz bu duyguya doğal bir duygu diyoruz. Çünkü rekabetin aile içerisinde öğrenmesi için çocuğun kardeşini kıskanması doğaldır. Kıskançlığın süresi, kıskançlığın şiddeti önemlidir. Bu konuda ebeveynlerin yapacağı çok şey vardır.

Anneler hamile kaldıklarında çocuğunu kıskançlığa karşı nasıl baş edeceklerini sorarlar. ikinci çocuğunuza hamile kaldığınızda çocuğu hazırladınız, çocuğa söylediniz. Anneler çocuğa şöyle der; çocuğum doğduğunda kardeşin sana oyuncak getirecek, böyle yapılmaması gerekir. Kardeşinin geleceğini ve beraber yaşayacaklarını ifade etmelerini söyleriz.

Kıskançlıkta ebeveynlere çok gereksinim vardır. Çünkü ebeveynler kardeş kıskançlığını asıl yaratan ve onları artıran kişilerdir. Aynı rekabet şeklinde; bak kardeşin ne güzel yemek yedi, bak kardeşin ne güzel yürüyor derler. Doğum sırasında, doğumdan sonra çocuklar genellikle kıskançlığa bağlı olarak düşünün, kardeşi gibi altına kaka kaçırma, kardeşi gibi kekelemeye başlar, kardeşi gibi çocuksu konuşmaya başlar.

Ebeveynler büyük olan çocuğu yanına alarak kardeşinin de büyüdüğü zaman senin gibi olmasını istiyorum demeleri gerekir. Her seferinde de seni ve kardeşini de çok seviyorum. Senin gibi olmasını bekliyorum demeleri ve onunla da ilgilenmeleri, gerekirse oyunlar oynamaları, gezdirmeleri gerekiyor. Bu sadece anne için geçerli değil, baba içinde geçerlidir.

Müjen İlnem
Psikiyatrist