1723

Öfke nöbeti geçiren çocuğa nasıl davranılmalıdır?

Aileler çocukları yetiştirirken sadece anne baba değil, bazı büyükanne büyükbaba da çocuğun tutumlarını belirleyici olmaktadır.

Çocuk öfke nöbetini geçirirken çocuğun isteklerini dileklerini yerine getirmemek gerekir. Ne yazık ki anne ve babalar çocuğun öfke nöbeti bitsin diye dilek ve isteklerini yerine getirmektedirler. Onlar getiremezse büyükanne ve büyükbabalar anneanneler dedeler ya da halalar, teyzeler yerine getirmektedir. Çocuk bunu bir alışkanlık haline getirmekte her istediği olmadığında öfke nöbeti daha doğrusu halk arasında katılma nöbeti olarak yapmaktadır.

Anne ve babanın bir kere kendi aralarında işbirliği şarttır. İkinci olarak, anne ve baba çocuğun isteklerini yerine getirmemeleri lazım. Çocuk öfke nöbetini önlerinde yaptığı zaman çocuğu kendi haline bırakıp başka bir odaya çekilmeleri gerekir.

Çocuk öfke nöbetini bıraktıktan sonra yanlarına gelip konuşmaları gerekir ve gerekçesinin ne olduğunu sormalarında da yarar vardır.   Bu nöbetler sırasında ailelerle şöyle bir korku mevcut; başını yere çarparsa, ayağını yere vurursa, kafasına bir şey olursa diye çocuğun bütün isteklerini yerine getiriyorlar. Çocukta bu bir alışkanlık haline geliyor. Ama bunları göze alarak çocuğa bu konuda taviz vermelerini öneririm.

Müjen İlnem
Psikiyatrist