1438

Boşanma çocuğun psikolojisini nasıl etkiler?

Bugünlerde boşanma çok yaygın, insanlar çok çabuk evlenip çok çabuk boşanıyorlar. Evlenen insanların hemen çocuk sahibi olmamaları gerekiyor. Çünkü 2-6 yaş arasındaki çocuklar genellikle boşanmadan kendilerini suçluyorlar.

Annemle babama yaramazlık yaptım, onları dinlemedim benim yüzümden boşandılar diyor. 6 yaştan sonraki çocuklar genellikle anne ve babalarını suçlarlar. 17-18 yaş ya da ergenlik sürecindeki çocuklar ise boşanmanın getirdiği sıkıntılarla her seferinde yüz yüze kalırlar.

Boşanırken ebeveynlerin yapacağı tek şey vardır, çocuklara boşanmanın nedenlerini, sebeplerini olabildiğince çocukların kendi çağlarına göre anlayabilecekleri dillerde söylemeleri gerekir. Genellikle anne ve baba birbirleri hakkında çocuklara olumsuz hiçbir şey söylememeleri ve çocuklara her seferinde destek olacaklarını ifade etmeleri ve bunu da gerçek düzlemde göstermeleri gerekmektedir. Çocuklar her seferinde anne ve babasını arkalarında hissetmelidirler. Çocukların yaşamsal kararlarda olması gerekmektedir. Çocuk anne veya babasıyla yaşayacağına kendisi karar vermelidir. Anne ve baba birbirinden ayrılsa bile iletişim içerisinde olmalıdır.

Müjen İlnem
Psikiyatrist