3236

Karavan tipleri nelerdir?

Karavan bir hobi aracı olduğu için birçok değişik tiplerini yaptırmanız ya da bulmanız mümkündür. Sadece sizin ne tip bir karavana ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz gerekir. Karavanlar kendi içinde temel olarak 2 sınıfa ayrılır. Bir tanesi motokaravanlar bir tanesi de çekme karavanlar. Çekme karavanlar kendi arasında birkaç gruba ayrılabilir. 1250 kiloya kadar olan karavanlar, 750 kiloya kadar olan karavanlar bunların kanunları ve statüleri biraz daha farklıdır.

Motokaravanları da yine kendi içinde 4 temel gruba ayırabiliriz. Birinci grup camper dediğimiz aracın dışını kamyonet, minibüs dışını hiç değiştirmeden sadece iç düzeni değiştirerek kullanılan araçlar ki bunlara camper tipi araçlar diyoruz. Bir başka sınıf aracınızın şase kısmının üzerine yaptığınız bir kabindir bu kabin eğer karavanın şoför kabini üstünde yeni bir yaşam mahalli getirilmeden kullanıyorsanız semi integre dediğimiz bir karavan türü ortaya çıkıyor.

Bir başka karavan tipi de alkovan karavanlar. Bunlar şoför kabini üzerinde bir yatak bölmesi vardır bunlar alkovan karavan olarak tarif edilir. Bunların boyutları 5-5.5-6 metrelik karavan boyutları olabilir. Bu karavan tipinde değil sadece karavan şeklini değiştirir. Bir dördüncü grup karavanlarda vardır ki bunlar en pahalı ve en lüks karavan sınıfıdır. Araç fabrikada sadece şase, motor ve direksiyon halinde gelir. Hiçbir kaporta işlemi yoktur fabrika da bunu ön kaportası çamurlukları dahil olmak üzere tamamen karavan olarak yapılır bu entegre dediğimiz tiptir. Tamamen dış görünümlü karavan tipidir.

Erdal Ötügen
Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Başkanı