16486

Karavan kullanmak için hangi sınıf ehliyet gerekir?

Ülkemizde insanlar karavan sahibi olmak istediği zaman önce bir araştırma yapmak ihtiyacı duyuyorlar. Bunu duyan insanlar bazen karavan almak için ehliyet ehliyet bakıyorlar. Örnek olarak çekme karavan kullanmak istiyorsanız B sınıfı ehliyetinizle ancak 750 kg. kadar karavanlar kullanabilirsiniz.

Ama ülkemizde 750 kg. altındaki karavan sayısı o kadar az ki bunlara denk gelmeniz bile çok fazla mümkün olmayabilir. Genellikle karavanlar 750 kg. üzerinde. Böyle olunca da aracınızı B sınıfı ehliyetle kullanamazsınız, mutlaka D sınıfı ehliyete ihtiyacınız var. Oto karavanlar için ise insanlar D sınıfı kullanamam diye taşıyorlar, oysa ki 3.5 tona kadar ve 6 kişilik bir karavan olduğunu düşünürseniz 3.5 tona kadar arkası çift lastik dahi olsa B sınıfı ehliyetle motokaravanınızı kullanabilirsiniz.

Burada başka bir sorunda karavanı kiralayan kişilerin bu konuda müşterileri uyarmaları gerekir. Bazı karavanların ağırlıkları 3.5 tonu geçmekte ve ruhsatlarında 4 ton yazılmakta bunları B sınıfı ehliyetler kullanamazlar.

Erdal Ötügen
Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Başkanı