2284

Camping on board ne demektir?

Balkan ülkeleri özellikle Yunanistan Avrupa’daki turisti çekebilmek açısından mesafeleri kısaltmak için bir takım özel feribotlar kullanıyorlar. Bu feribotlar kamping on board dediğimiz karavanla gemiye girdiğiniz zaman elektrik ve su bağlantısı yapılıyor. Sizlere ayrıca tuvalet ve duş alanları toplantı ve televizyon alanları gösteriyorlar. Karavanla 29-30 saatlik yolculuğunuzu yapıyorsunuz. Yemeğinizi karavanda pişirip, yatıp, sohbetlerinizi yapıyorsunuz ve bu gemiler yüzde 99 oranında Yunan armatörleri tarafından çalıştırılmakta İtalya, Yunanistan ve Arnavutluk sahillerinde bu seferler yapılmaktadır.

Karavan sahipleri 3-4 bin km. lik yolu yapmak yerine hem tatil yapmak hem de dinlenerek bir deniz yolculuğuyla Balkan ülkelerine ulaşmaktadırlar. Türkiye ’nin de de bu konuda bir girişimde bulunması özellikle Yunanistan ’daki mesafenin kısa olmasından dolayı Yunan ülkeleri ve adalarının tercih edilmesi bir alternatif olarak feribotların İtalyan limanlarından Türkiye ’nin özellikle Çeşme yakınlarına camping on board seferi yaparak turist ve karavancı getirmesine Türkiye’deki karavan turizminin artırılmasına çok büyük destek sağlayacaktır.

Bu feribotlar aynı zamanda arabada taşıyabilirler. Avrupa ’da ki Türk vatandaşlar Türkiye’ye gelirken bu feribotları kullanarak feribotların işletmesine çok büyük bir katkı sağlayacaktır.

Erdal Ötügen
Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Başkanı