1595

Karavanlar için şehirlerde ne tür düzenlemeler yapılmalıdır?

Ülkemizdeki sorunlardan bir tanesi de özellikle büyük şehirlerde konaklama yeri. Avrupa’da hangi büyük şehre giderseniz gidin, mutlaka şehrin çok yakın bir arterinde ulaşabileceğiniz metrosu ya da otobüsü olan ya da buna benzer toplu taşıma araçları olan yerlerde büyük kamp alanları görüyorsunuz. Bu kamp alanlarındaki insanlar şehrin merkezine çok kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.

Türkiye’deki büyük şehirlerimizin hemen hemen hiç birinde kamp alanı maalesef yok. Bırakın kamp alanı olması, otoparklara dahi park etmeniz mümkün değil. O yüzden yabancı tur operatörleri özellikle İstanbul ’u tur programlarından çıkartmaya başladılar. Buraya gelen karavancılar ne yazık ki, konaklama yeri bulamadığı için bazı otoparkçıların elinde oyuncak olmaktadırlar. Bu çok yakın bir tarihte Ankara, İstanbul ve Antalya gibi turistik şehrimiz için de geçerli olacak.

Antalya’da da karavancılar için konaklayacakları bir alan bulunmuyor. Bizim belediyelerden beklediğimiz şehir içinde bir kamp alanı beklemiyoruz ama en azından metro, otobüs, tramvay gibi ulaşım hatlarına yakın bir yerlerde karavan alanı açılmasıdır. Bu hem deprem zamanında insanların kalabilecekleri konaklayabilecekleri bir yer olur, hem de yabancı turistlerin geldikleri zaman konaklayabilecekleri bir alan olur, hem de insanların hafta sonunda kamp yapma ihtiyaçları için bir alan olur. Şehir içi olmasına gerek yok, yeter ki ulaşım imkanı olsun.

Erdal Ötügen
Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Başkanı