2404

Karavan turizminin avantajları nelerdir?

Niye karavan tatili? İnsanlar kapalı mekanlarda ve şartlanmış bir takım programlarda tatil yapmaktan giderek sıkılmaya başladılar. Kendilerine daha değişik daha hareketli, daha canlı bir tatil türü yaratmaya çalışıyorlar.

Bu özellikle Avrupa’da İspanyol ve İtalyan sahillerinin betonlara dolmasından sonra bu dal olarak alternatif turizm dalı olarak çok yaygınlaştı. Bunun sebebi 1. Özgürlük, 2. Bir yere bağlı kalmaksızın bir tatil boyunca istediğiniz bir çok yere ziyaret edebilme olanağı, 3. Karavanları sadece tatil amaçlı değil, diğer turizm faaliyetlerinde bir araç olarak kullanma hakkınız var. Örnek olarak eğer siz gökyüzü gözlemi yapmak istiyorsanız, karavanınızla istediğiniz yere gidip bu gözlemi yapabilirsiniz. Mağara turizmi yapmak istiyorsanız karavanınızla bir mağaranın yanına gidip orada bu turizm dalını gerçekleştirebilirsiniz. Karavanlarınızı bir araç olarak kullanabilirsiniz.

Karavanların estetikten dolayı bu değişik amaçta kullanılmasından insanlar giderek karavan turizmine meyil etmektedir. Sadece gezi amaçlı değil hem bir takım hobileri gerçekleştirmek, hem de diğer turizm dallarında araç olarak kullanmak için karavan tatili tercih edilen bir tatil türü olmaktadır ve giderek de artmaktadır.

Erdal Ötügen
Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Başkanı