167

15 Temmuz Algollü Mars Uranüs Kavuşumu

15 TEMMUZ ALGOLLÜ MARS URANÜS KAVUŞUMU

HIRSLARIMIZDAN VAZGEÇERSEK HAYATTA KALABİLİRİZ

15 Temmuz’da Mars ve Uranus Algol sabit yıldızının üzerinde kavuşuyor. Uranüs Haziran’ın başından itibaren Algol’ün üzerine gelmişti. Algol sabit yıldızı en zararlı ve tehlikeli yıldız kabul edilir. Medusa’nın kesik başıyla temsil edilir. Büyük cezaları, gözden düşmeyi, delirmeyi, hırsı, yüzleşmeyi temsil eder. Uranüs’le kavuşumu büyük kitlesel olaylara işaret eder. Uranüs’ün 84 yıl önce Algol’le kavuşumu 2. Dünya Savaşı’na denk geliyor. Aslında bir anlamda tüm dünyanın delirmiş bir adamın hırsları uğruna yaşadığı acıları temsil ediyor. Bugün de hırsları uğruna dünyayı cehenneme çeviren figürler var. Bu kavuşum onların hırslarını açığa çıkaracak. Sürecin sonunda iktidardan düşen figürleri de görebiliriz. Tabii Uranüs’ün Algolla kavuşumu 1-1,5 derece alındığında Şubat 2026’ya kadar ileri-geri hareketiyle devam edecek. Algol’ün dünyevi zevkleri ve hırsları temsil ettiğini düşünürsek dünya yine bir sahip olma sınavından geçecek. Tabii bu sınavlar; krizler, sarsıntılarla yaşanacak. Doğa da elimizdekilerin kıymetini bilmek ve şükretmek için bizi çeşitli sınavlardan geçirebilir.

Mitolojik hikâyede Medusa Poseidon tarafından tecavüze uğrayan ve Poseidon’un karısı Athena tarafından saçları yılana dönüştürülüp kafası kesilerek cezalandırılan bir ölümlüdür. Ancak oğlu Pegasus sonunda Tanrılar katına çıkmayı başarmıştır. Aslında bu hikâye sahip olma arzusunun ne boyutlara varacağını özetler. Kişisel haritalarında Algol Sabit yıldızının vurgulandığı kişiler dünyevi hırslarından vazgeçmek zorundadır. Bu kişiler vahşet, şiddet, kötü talih yaşamak zorunda değildir. Etrafında bu tür olayların farkında olan kişiler de olabilirler.            

Mars Uranüs kavuşumu yaklaşık 2 yılda bir gerçekleşir ve Uranüs’ün temsil ettiği kolektif farkındalık için harekete geçmemiz gerektiğini hatırlatır. 2 yıl boyunca oluşan kare, karşıt ve diğer açılar da farkındalık sürecini izlememizi sağlar. Tüm kavuşum açıları bir açılışı temsil eder. Bir dönem biter, bir dönem başlar. Uranüs bir burçta yaklaşık 7 yıl kalır. Uranüs döngüsü modern astrolojide şimdilik insan ömrünü temsil eder. Güneş etrafındaki turunu 84 yılda tamamlar. Dikkatle baktığımızda modern insanın son yıllardaki yaşam süresini temsil ettiğini görebiliriz.  Bir burçtaki geçişi de bir kuşağın karakterini belirler. Yani Uranüs boğadayken doğanların değer sistemi birbirine benzerlikler gösterecektir. O dönemde olan olaylar da bu karakterin oluşumuna hizmet eden olaylar olacaktır. Örneğin bir önceki Uranüs boğa kuşağı büyük buhran ve 2. Dünya savaşını yaşadığı için tutumlu, elindekinin kıymetini bilen, dünya nimetlerine fazla düşkün olmayan bir kuşaktı. Bugün de benzer özelliklerin oluşması için gereken koşullar yaşanıyor.

Uranüs en temelde bilinen modelleri yıkmak ve yerine yenisini koymakla ilgilidir. Boğa sürecinde bunu bir boğa gibi ve boğanın temsil ettiği konularda yapacaktır. Boğa somut değerleri, maddi dünyayı, maddeyi, toprağı, beslenmeyi, parayı, maddi kaynakları ve bunların değerlendirilip çoğaltılmasını ve güvenceye alınmasını temsil eder. Dolayısıyla Uranüs boğa sürecinde kaynak krizleri gündeme gelir ve insanoğlu maddi dünyada güvende olacağı yeni kaynaklar bulmak zorunda kalır. Bunun için de aç, parasız, kaynaksız kalmak gibi bedeller öder. Kriz doğru yönetildiğinde yani boğanın açgözlülük, doyumsuzluk, stokçuluk özelliklerine kaçılmadığında kaynakların herkese yeteceği bilincine ulaşılabilir.

İnsanlığın evrimini kolektif gezegenler dediğimiz; Uranüs, Neptün ve Plüto’yla deneyimleriz. Yani insanlık bu gezegenlerin her burç değişiminde bir karakterini deneyimler ve evrilir. Şimdiki Mars-Uranüs kavuşumu Uranüs evriminin tetikleyicilerinden biri… Ve karakterimizin maddeyle ilişkisini değiştirdiğimiz bir süreçten geçiyoruz.

Mars da Uranüs de boğa burcunda zararlı ve düşük pozisyondadır. Yani güçlerini sağlıklı bir şekilde kullanmaları zordur. Dolayısıyla daha hırçın, inatçı, zararlı, isyankâr, öfkeli, bencil ve saldırgan olabilirler. Genel kanı bir gezegen ne kadar asaletli olursa iyi özelliklerini kullanma olasılığı daha yüksektir. Asaleti zayıfsa doğasına uygun davranamadığı için fonksiyonu bozulur, zararlı hareket eder. Bu yüzden şimdiki Mars-Uranüs kavuşumu da zarar verme potansiyeli yüksek bir bağlantı içindedir.

Mars ve Uranüs Uranüs’ün bir burçtan geçişi boyunca 4 kez kavuşur, bundan önce de 2018, 2020 ve 2022 yıllarında boğa burcunda kavuştu ve dünyasal boyutta ekonomik krizi tetikledi. Bu yedi yıllık sürecin evrelerini oluşturdu. Dünyasal boyuttaki gelişmeler tabii ki uluslararası yönetim biçimleriyle yönetilir ve bireysel olarak bizim buna müdahale etmemiz oldukça zordur. En fazla piyasaları takip ederek kendi kaynaklarımızı korumaya çalışabiliriz. Ancak ekolojik dengenin korunması için uluslararası boyutta yasalara ihtiyaç vardır. Burada da ‘iyi’ yöneticilere ve onları yönlendirecek ‘iyi’ yönetilenlere ihtiyaç vardır. Burada Algol’un hırslardan vazgeçme teması devreye giriyor.

Bu kavuşum 26 derecede meydana geldiğine göre haritasında 26 dereceye yakın Boğa, Akrep, Aslan ve Kova burçlarında gezegen ve noktaları olanlar sert bir etki alacak demektir. Türkiye açısından bu geçişi 24 derece akrep burcundaki Jüpiter’imiz üzerinden deneyimliyoruz. Bu yılın Mayıs ayından önümüzdeki yılın Mayıs ayına kadar Jüpiter’imizin karşısında dolaşacak. Jüpiter bizim haritamızda hem yöneticileri, iktidarı hem de çalışanları, askerleri, halkın sağlığını temsil ediyor. Zaten Algol Jüpiter’in karşısında ve iktidar hırsının, dünyevi hırsların etkisindeki yöneticileri de deneyimliyoruz.  Bu kavuşum 24 derece Terazideki Merkür-Satürn kavuşumumuza da 150’lik yapıyor. Muhalefetin feda etmesi gereken konulara, yasa değişikliklerine işaret ediyor.

Mars-Uranüs kavuşumları ani kriz ve patlamaları temsil eder. Bu yüzden çeşitli afetler meydana gelir. 2022’deki Mars-Uranüs kavuşum sürecindeki olaylardan örnek verecek olursak;

6 Ağustos 2022’de Küba'nın Matanzas kentindeki büyük tanker limanı yakınlarında yıldırım düşmesi sonucu çıkan yangında bir kişi öldü, en az 121 kişi de yaralandı

9 Ağustos 2022’de gezegenlerin keşifleri açıklandı

Radyo gökbilimcileri Şili'deki Atacama Büyük Milimetre Dizisi teleskopunu kullanarak AS 209 yıldızının etrafında dönen Jüpiter boyutunda yeni doğmuş bir öte gezegen keşfettiler .

Roscosmos, İran Uzay Ajansı'nın Dünya gözlem uydusu Hayyam'ı Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden fırlattı

10 Ağustos’ta Amerika Birleşik Devletleri'nin Indiana eyaletinin Evansville kentinde bir evde meydana gelen patlamada en az üç kişi öldü, bir kişi yaralandı ve yakındaki en az 39 ev hasar gördü.

11 Ağustos’ta Almanya'nın Bavyera Eyaleti'nin Günzburg kentindeki Legoland Deutschland eğlence parkında iki rollercoaster treninin çarpışması sonucu 34 kişi yaralandı

 12 Ağustos’taİngiliz-Hintli yazar Salman Rushdie, Chautauqua, New York, Amerika Birleşik Devletleri'nde halka açık bir etkinlikte saldırıya uğradı ve boynundan ve karnından çok sayıda bıçak yarası aldı. Şüpheli New York Eyalet Polisi tarafından tutuklandı

2022 Birleşik Krallık sıcak hava dalgası

İngiltere Çevre Ajansı, devam eden sıcak hava dalgası nedeniyle on dört bölgesinin sekizinde kuraklık ilan etti.

2022 Oder çevre felaketi

Polonya'daki Oder nehrinde toplu balık ölümü meydana geldi. Polonyalı yetkililer bunu "ekolojik bir felaket" olarak nitelendirdi.

14 Ağutos Giza kilisesinde yangın

Mısır'ın Giza kentindeki Saint Mercurius Kıpti Ortodoks kilisesinde çıkan yangında en az 41 kişi öldü, 45 kişi de yaralandı.

2022 Avrupa ve Akdeniz orman yangınları

Yangınlar nedeniyle İspanya'nın Zaragoza kentinden 1.500'den fazla kişi tahliye edildi.

2022 Erivan patlaması

Ermenistan'ın Erivan kentinde bir alışveriş merkezinin havai fişek depolama alanında meydana gelen patlamada 6 kişi öldü, 60 kişi yaralandı ve 18 kişi daha kayboldu. Kentin belediye başkanı enkaz altında kalan insanların olduğunu belirtti.

Güneşin aslan burcunda tetiklemesi ateşle ilgili kazaları gündeme getiriyor. Bu yılki kavuşumu aslan burcundaki Merkür harekete geçirecek.

           

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı