97

6 Temmuz Yengeç Burcunda Dolunay

6 TEMMUZ YENGEÇ BURCUNDA YENİAY

DUYGUSAL GÜVENCE İÇİN NEYE İHTİYACIMIZ VAR?

6 Temmuz’da yengeç burcunun 14 derecesinde bir yeniay gerçekleşiyor. Yengeç burcunun 14 derecesinde gökyüzünün en parlak sabit yıldızı olan Sirius duruyor. Sirius dünyasal olaylarda ateş, fırtına, sel, ısı dalgaları, köpek ısırığı ve takvim konusunda reformları gösterir. Aynı zamanda fedakârlık, ailevi konular, gözetim ve hapisle ilgilidir. Gökyüzünde vurgulandığında ses getirecek olaylara işaret eder.

Yengeç burcu; Doğurmak, besleyip büyütmek, korumak, kollamak, yetiştirmek, hissetmek, duygusal bağ kurmak, derin duyguları ifade etmekle ilgilidir. Dolayısıyla duygusal güvence ihtiyacımız önem kazanır. Duygusal güvence demek duygularımızla temas edip neye ihtiyacımız olduğunu iyi anlayarak onları tatmin etmek demektir. Bu aynı zamanda kendi Ay’ımızla ne yaptığımız konusunu da gündeme getirir. Örneğin; Ay’ı koçta olan birinin duygusal ihtiyacı başlatmak, keşfetmek, bağımsızlık iken, Ay’ı terazide olan birinin ihtiyacı sevilmek, beğenilmek, ilişki kurmak, uzlaşmaktır. Bu yeniayda kendi duygularımızla nasıl bağ kurduğumuzu da gözden geçirmemiz gerekir, çünkü olayları Ay’ımız yönetmektedir.

Haritamızda Yengeç burcunun düştüğü alan bu ay ilgilenmemiz gereken alandır. 1. Ev kendimiz, başlangıçlar, 2. Ev kaynaklarımız, 3. Ev kardeşlerimiz, komşularımız, 4. Ev yuvamız, ebeveynlerimiz, 5. Ev çocuklarımız, yaratıcılığımız, 6. Ev çalışanlarımız, sağlığımız, 7. Ev eşimiz, ilişkilerimiz, 8. Ev borçlarımız, kayıplarımız, 9. Ev seyahatler, dünya görüşümüz, eğitim, 10. Ev kariyerimiz, aile büyüklerimiz, 11. Ev projelerimiz, umutlarımız, 12. Ev hastalıklarımız, gizli düşmanlarımız… Yani burada kimin ilgiye, şefkate, beslenmeye, korunup kollanmaya ihtiyacı olduğunu anlamamız gerek. O konuya bir anne gibi yaklaşmalıyız. Tabii kendi annelik modelimizle… Örneğin Yeniay 1. Evimize düştü, yani kendimizle ilgilenmemiz gerek, hayata yaklaşımımızı gözden geçirmemiz gerek, bir işe nasıl başlıyoruz, nasıl adım atıyoruz, nasıl geliştiriyoruz, kendimizle nasıl ilgileniyoruz? Ay’ımız da boğada olsun. Duygusal güvenlik ihtiyacımız maddi güvenliğimize bağlı demektir. Öncelikle kendi konforumuzu sağladıktan sonra etrafa annelik edebiliriz demektir. Bu Ay duygu dünyamızla bağ kurmamız, önce kendimizi güvenceye almamız gerekiyor.

Dünyasal anlamda Sirius yıldızının temsil ettiği konular gündeme gelecektir. Köpekler konusu Türkiye’nin gündemini işgal ediyor. Köpeklerle ilgili haberler devam edecektir.

Yeniay Satürn’le üçgen Mars’la 60 derecelik açı yapıyor. Gezegenler uğursuz olsa da açıların yumuşak ve Ay’ın güçlü olması duygu ve düşüncelerimize uygun hareket edip konuları duygusal ihtiyaçlarımıza uygun bir şekilde yapılandırabileceğimizi söyleyebiliriz. Maddi ve manevi güvence sağlamak mümkün olabilir.

Kişisel haritalarda 10-20 dereceler arasında gezegen ve noktaları olanlar etki alacaktır.

Türkiye açısından bakarsak; 1. evimizde12 derece yengeç burcundaki Plüton’un üzerinde gerçekleşiyor. Haritamızdaki dönüşüm, güç ve acizlik enerjisini aktive ediyor. Gizli kalmış konular, mafya, derin devlet, organize suç, yıkım, vahşetle ilgili konuları gündeme getiriyor.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı