209

3 Temmuz Tutulma Tetikleniyor

3 TEMMUZ TUTULMA TETİKLENİYOR

2 Temmuz’da Merkür aslan burcuna girerek Plüto’nun karşısına geçiyor. Merkür nötr bir gezegen, bulunduğu burcun özelliklerine göre davranıyor, Güneş’in ardında olduğundan görünür bir pozisyonda yani güçlü. Plüto kovada insanlık için özgürlük, eşitlik, kardeşlik temalarını dönüştürmek üzere hareket ediyor, bu açı toplumsal ayaklanmaları tetikleyebilir. Aynı zamanda teknolojik gelişmelere de ivme kazandırabilir.

Natal haritalarda önemli, çünkü Plüto bir noktanıza temas ediyorsa, o gezegenin ya da noktanın temsil ettiği konular aktive olacak demektir. Plüto çok yavaş ilerlediğinden ileri geri hareketiyle birlikte yaklaşık 3 yıl aynı konuyu gündemde tutabilir. Plüto transitleri kişisel doğum haritalarında oldukça önemli değişimlere sebep olabilir. Dönüşümün gezegeni bizi kabuk değiştirmemiz için zorlar. Gezegenlerin simgelediği yaşam alanları, psikolojik durum ve kişiler transitten önceki halinden farklı bir hale gelirler. Örneğin; Transit Plüto natal 1 derece boğadaki Ay’ımıza kare yapsın. Plüto’nun kovaya girdiği Mart 2023’ten 3’dereceye geldiği Ekim 2026’ya kadar etkilerini yaşarız ve transit bittikten yaklaşık 1 yıl sonra da kendimizin yeni halini anlamaya başlarız. Şimdiki transit Merkür-Plüto karşıtlığında Ay’ımız odak noktasında olacak şekilde bir T-Kare oluşur yani Ay’ın temsil ettiği konular hayatımızın odak noktasına gelir. Ay genel olarak duygu dünyamızı yönetir, refleks olarak verdiğimiz duygusal tepkilerimizi gösterir. Bu süreçte duygusal olarak zayıf ve aciz hissedebiliriz. Dolayısıyla acizliğimizi göstermemek için daha baskıcı ve kontrolcü bir tavır takınabilir, gerçek duygularımızı gizleyebiliriz. Oysaki Plüto her zaman gizlenenleri ortaya çıkarır, yüzleşmekle ilgilidir. Bastırdığımız ve gizlediğimiz duygular yıkıcı bir hal almadan ( mesela bizi hasta etmeden ) karanlık duygularımızı iyileştirmemiz gerekir. Bu süreçte kayıpları göze almak gerekir, hayatımızdan çıkacak şeylerle vedalaşmayı iyi yapmalıyız. Ay 5. Evi yönetiyor diyelim. Çocuklar, yaratıcılığımız, riskli yatırımlarımız, flört ilişkilerimizi gözden geçirmemiz gerekiyor demektir. Çocuğumuz varsa bizi dönüştürür, onunla ilişkimiz tarz değiştirir, cinselliğe yaklaşımımız değişebilir, riskli paralar dediğimiz kumar, piyangodan kayıplarımız olabilir, içimizdeki yaratıcı yön açığa çıkabilir.

12 Temmuz’da Venüs 23 Temmuz’da da Güneş Plüto’nun karşısına geçecek. Bu Ay Plüto ateşli bir şekilde tetiklenecek.

Yine 3 Temmuz’da 19 derece yengeç burcundaki Venüs, Güneş Tutulmasını tetikleyecek. 8 Nisan’da 19 derece koç burcunda Güneş Tutulması olmuştu. Mücadele ve savaş enerjisini temsil ediyordu. Şimdi Venüs bu enerjiyi tekrar harekete geçirecek.  11 Temmuz’da da Güneş aynı dereceyi tetikleyecek. 26 Mayıs’ta koç burcundaki Mars tutulmayı tetiklediğinde İsrail çadırlara sığınanları bombalamıştı. Rusya da Ukrayna’da bir alışveriş merkezini bombalamıştı. Tabii yengeç burcu ve Venüs daha yumuşak bir enerji. Umarım yaraları sarmaya yönelik bir harekete vesile olur.

Kişisel haritalarda da 19 dereceye yakın gezegen ve noktaları olanlar için önemli. Çünkü tutulma bu yılın konusuna vurgu yapar. Güneş tutulması yeni bir sayfa açılacak konuları temsil eder. Örneğin Venüs’ünüz tutulmadan açı aldıysa ilişki kurma ve değer sistemiyle ilgili yeni bir dönem başlıyor demektir. Mars; hareket tarzımızı gösterir, Jüpiter inançlarımızı, Satürn yapılandırma modelimizi temsil eder. Hangi gezegenimiz etki alıyorsa onun yönettiği evlerimiz yani yaşam alanlarımız da etkilenir. Örneğin 19 derece oğlak burcundaki Mars’ımız 2. Evi yönetiyorsa; bu yıl kaynaklarımızı değerlendirme konusunu dikkate almamız gerekir. Haritamızın bütününe göre kazanç ya da kayıplarımız olabilir.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı