510

29 Eylül Koç Burcunda Dolunay

29 EYLÜL KOÇ BURCUNDA DOLUNAY

29 Eylül’de koç burcunun 6 derecesinde dolunay gerçekleşiyor. Koç-Terazi aksının temsil ettiği ben-sen dengesini kurmamızı talep eden bir dolunay. 6 dereceye yakın koç, terazi, oğlak ve yengeç burçlarında gezegen ve noktaları olanları etkiliyor.

Dolunayın yöneticisi Mars terazi burcunda, GAD’nin yanında, dolayısıyla daha ılımlı, destekleyici, barışçıl, uyumlu, diğergam, her ne pahasına olursa olsun barış isteyen, evet diyen, kendini ortaya koyamayan, diğerlerini önceleyen bir tutum içerisinde olabiliriz. Güneş Terazi burcunda düşük, Mars zararlı durumdadır. Egomuz düşük, mücadele gücümüz zayıftır. Dolayısıyla barış için savaşmak, diğerini parlatmak için uğraşmak daha uygundur. Dolunay terazisinin kefesi terazi burcundan yana ağır basıyor. 

Güneşin düzenleyicisi Venüs aslan burcunda ve Uranüs’e kare yapıyor. Kriz ve sarsıntıları tetikliyor. Mars’ın Uranüs’e 150’lik yapması bu krizlere dönüşüm, arıtma, ayıklama teması ekliyor. 

Dolunay esnasında yine Neptün’ün odak noktasında olduğu bir uçurtma kalıbı var. Geçtiğimiz yeniayın odağında olan Neptün dolunayda Merkür’le karşıt yapıyor. Bu da gelişen olayları bilinçli aklımızla anlamamızın zor olacağını gösteriyor. Bu dolunayda Koç-Terazi aksıyla birlikte balık-başak aksının dengesini de kurabilmek gerekiyor. Hayaller/gerçekler, kaos/düzen, soyut/somut, bütün/detay, teslimiyet/kontrol, tembellik/çalışkanlık…

Jenerasyon gezegenlerinin dâhil olduğu uçurtma açı kalıbı nesilleri etkileyecek olayları hayatımıza sokabilir. Toprak üçgenini su elementi uçurduğunda toprak kayması, sel gibi büyük boyutlu felaketlerin yanı sıra maddi kaynakların erimesi, dağılması gibi tarım, ekonomi alanında da sorunlar olabilir. Temmuz ayının ortalarından beri etkin olan bu açı kalıbı pek çok felaketi hayatımıza getirdi. Hindistan’daki toprak kaymasıyla başlayan felaketler yangın, deprem ve sellerle devam etti. Ne yazık ki süreç devam ediyor. Elbette ki tüm felaketlerde uluslararası dayanışmaya tanık oluruz. Ancak Neptün balık burcunda ve odak noktasında olduğunda hepimizin görünmez bağlarla birbirine bağlı olduğunu daha güçlü hissederiz. Tek dünya devleti sözlerinin gündemde olduğu bugünlerde astrolojinin sembollerinin çalıştığı da gözlenebilir. Neptün ve balık burcunun en karanlık yönü haklı haksız, suçlu suçsuz, ak karanın karışması, bir kaosa sürüklenmektir.  

Tabii bu olaylar kollektif bilinci etkileyen olaylar. Kişisel haritalarımızda da herkes kendi yangının, depremini yaşıyor, doğum haritasının bütününe göre sert ya da daha kolay olabiliyor. 

Türkiye açısından baktığımızda bu dolunay hazineyi temsil eden Mars’ımızın karşında ve Yükselen’e kare yaparak gerçekleşiyor. Mars’ın GAD ile kavuştuğunu düşünürsek bütçede daralma olduğunu anlayabiliriz. 

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı