218

15 Eylül Başak Burcunda Yeniay

15 EYLÜL BAŞAK BURCUNDA YENİAY

KAOSU TETİKLEYEN BİR YENİAY

15 Eylül’de Başak Burcunun 21 derecesinde yeniay gerçekleşiyor. 21 dereceye yakın balık, başak, ikizler ve yay burçlarında gezegen ve noktaları olanlar güçlü bir etki alıyor. Uçurtmayı Neptün uçuruyor. Belirsizlik, kaygı, düzensizlik, karmaşa, çözülme, dağılma rüzgârları esiyor. 

Geçen ay Uranüs’ü tetikleyen Venüs ve Yeniay hem mali krizlere hem de yangınlarla toprağın zarar görmesine neden olmuştu. Aynı zamanda Neptün’ü de Mars ve Merkür tetiklemişti. Bu da su ve toprakla ilgili felaketleri gündeme getirmişti. Hindistan’daki heyelan gibi…

Bu Yeniay yine Neptün’ün karşısında ve benzer olayları hayatımıza getirecek. Jenerasyon gezegenleri dediğimiz çıplak gözle görülemeyen, Güneş’e en uzak 3 gezegen Uranüs, Neptün ve Plüton kötücül olarak nitelendirilir.  Doğal afet, felaket, kriz, kayıp, dönüşüm gibi temaları temsil ederler. Bu gezegenler aynı zamanda büyük gelişmelere sebep olurlar. Uranüs etkilerinin sonunda önemli teknolojik gelişmeler, Neptün etkilerinin sonunda doğaya teslim olmayı öğrenmek, Plüton etkilerinin sonunda da güçleri birleştirmeyi öğreniriz, öğrenebilirsek…

Örneğin savaş; normal bir yorumla kötü bir olay olarak değerlendirilir. Ancak ona bağımsızlık mücadelesi dediğimizde iyi bir duruma hizmet ediyor gibi görürüz. 

Yeniay’ın odak noktasındaki balık burcundaki Neptün bize bütüncül bakmayı, teslimiyeti, kabulleniciliği, kapsayıcılığı öğretmek istiyordu. Kapsayıcılık Türkiye’de gölge yönüyle mülteci sorunu olarak karşımıza çıktı. Tüm milletlerin, insanlığın bir olduğu yanlış bir uygulamayla zararlı bir şekilde sonuç verdi. Neptün ve Balık burcu sınırsızlıkla ilgilidir. Satürn de balık burcundayken sınırların çözülüp dağılması gündeme geldi. Dolayısıyla kaos ve karmaşayı birlikte getirdi. Dünyasal anlamda birliği idrak etmek gerekirken bazen ayrıştırmacı ve ötekileştirici uygulamalar vurgulandı. Bu sınırın ne kadar esneyip ne kadar kapanacağının dengesinin bulunamaması ile ilgiliydi. Neptün 2025 yılına kadar balık burcunda kalacak ve insanlığı hepimizin bir olduğunu öğretmeye devam edecek. Bu arada akla kara birbirine karışacak.

Yeniay’da tüm bu konular önem kazanıyor. Yeniay’daki bu karşıtlık bir anlamda dolunay etkisi yaratıyor. Balık-Başak aksı; yeniayın yöneticisi başaktaki Merkür’ün balıktaki Satürn’le karşıt yapmasıyla iki kez vurgulanıyor. Ayıklanacaklar ile kapsanacaklar arasındaki dengeyi kurmak gerekiyor. 

Örneğin Türkiye’de geçen aylarda vurguladığım yeni yasalarla ilgili olarak cezaevlerindeki hükümlülerin Covid-19 tedbirleriyle düzenlenen af kapsamı genişletildi. Pek çok hükümlü düzensiz bir şekilde serbest kaldı. Bir ayıklama yapılmadan.  İyi-kötü, faydalı-faydasız, güzel-çirkin, suçlu-masum… birbirine karıştı. 

Bu yeniay doğal afetleri tetikleyebileceği gibi ( sel, heyelan, fırtına… ) kişisel haritalarımızda düştüğü alanda çözülme, dağılma, belirsizlik ve karmaşa temalarını gündeme getirecektir. Bu etkiyle başa çıkmanın yolu ayıklama işlemini iyi yapmak ve bilinçli aklın isteklerinden vaz geçmektir. Siste yol almak gibi düşünebiliriz. Sadece önümüzdeki aracın farını takip edebiliriz. Yani önce ilk yapılacak işi yapıp ileriyi düşünmemek gerekir, ne olabileceğine dair tahminde bulunmayız. Diyelim ki yeniay 3. Evinizde, anlaşmalar, sözleşmeler… Yeniayın yöneticisi Merkür de durakta olduğundan imza atmadan önce evrakı titizlikle kontrol etmek gerekir. Neptün’ün aldanma, aldatma, kandırma, hayal kırıklığı özelliklerine dikkat etmek gerekir. 

Türkiye açısından baktığımızda; tarım, toprak, arazi, emlak, yeraltı kaynakları ve muhalefeti temsil eden 4. Evinde gerçekleşiyor. Neptün 10. Evde ve iktidarın temsilcisi. Güneş gazetecilerin, öğrencilerin, ulaşım ve haberleşmenin temsicisi, Ay halkın… Bu grup iktidara meydan okuyor, ancak iktidar her istediğini yapabilecek güce sahip. İktidarın diğer temsilcisi Jüpiter uzun zamandır Uranüs tarafından krizlere maruz kalıyor. Ancak kendi evindeki Neptün her türlü krize direnebiliyor.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı