213

Unesco Dünya Okuma Yazma Günü

UNESCO DÜNYA OKUMA YAZMA GÜNÜ (World Literacy Day)   

8 Eylül’de Dünya Okuma Yazma Günü kutlanıyor.

UNESCO tarafından 17 Kasım 1965 tarihinde ilan edilen Dünya Okuma Yazma Günü bu yıl Türkiye’de de kutlanacak.

Dünya okuma yazma gününün amacı, bireylerin, toplulukların ve toplumların okuma yazma bilmesinin öneminin altını çizmektir. Dünya Okuma Yazma Günü birçok ülkede kutlandığı için uluslararası bir gündür.   

Herkese Kitap Vakfı kurucu genel başkanı Bülent Şenver, dünya okuma yazma gününün kitap okuma oranının arttırılması için önemli bir fırsat olduğunu ve bu yıl ülkemizde de kutlanacağını söyledi.

Şenver,

“Az gelişmiş ve orta gelirli ülkelerde 10 yaşında okuma yazma bilmeyen çocukların oranı 2019 yılında 57% iken 2022 yılında bu oran 70%’ye yükseldi. Bu çok dikkat çekici bir durumdur. Dünya giderek daha cahil gençlerle dolacak. Cehaletin arttığı yerlerde sorunlar çoğalır, yaşam kalitesi düşer, insan hak ve özgürlükleri sınırlanır. Ülkemizdeki okuma yazma oranını arttırmalıyız. Kitap okumayı bir alışkanlık haline getirmek için özendirici ve teşvik edici uygulamalar yapmalıyız” dedi.    

8 Eylül Dünya Okuma Yazma Gününü kutlamak için UNESCO bu yıl Fransa’nın Paris şehrinde özel bir konferans düzenleyecek. Bu konferansta UNESCO Okur Yazarlık Ödüllerinin verileceği özel bir ödül töreni düzenlenecek.