485

Efsunlu Şehir

Efsunlu Şehir

Fotoğraf sanatının önemli isimlerinden İzzet Keribar’ın “Efsunlu Şehir” başlıklı sergisi 24 Ağustos’a kadar Üsküdar’daki Nevmekan Sahil’de ziyaret edilebilir.

İzzet Keribar’ın 1952’den 2023’e kadar çektiği İstanbul fotoğrafından oluşan sergide ağırlıklı olarak siyah-beyaz fotoğraflar yer alıyor. Ziyaretçiler, tarihi yerlerinin yanı sıra, çeşitli semtler ve günlük yaşamdan kareler eşliğinde anıların tazelendiği bir yolculuğa çıkıyor.

İzzet Keribar sergiyle ilgili: “1950'li yıllarda, daha bir lise öğrenciyken başladığım fotoğrafçılığın beni bu kadar uzun ve serüven dolu bir yola taşıyacağını bilemezdim. Eski İstanbul fotoğraflarına ek olarak son yıllarda Üsküdar’da çektiğim bazı fotoğraflardan bir sergi yapma kararı aldık ve ek olarak sergi kataloğu yapma fikri ortaya atıldı. Kısa zamanda bir seçim yaptık ve işe koyulduk. Kitaplar bizden sonra gelecek nesillerin faydalanabileceği belgeler ve izler… Keşke o yıllarda çekip biriktirdiğim birkaç yüz fotoğraf yerine çok daha geniş bir arşive sahip olsaydım. İstanbul’u her gün, her ay, her mevsim fotoğraflayıp biriktirebilseydim.” diye yorum yaptı.

Efsunlu Şehir

Nevmekan Sahil - Aziz Mahmut Hüdayi Mah. Şemsi Paşa Cd. No:2 Üsküdar/İstanbul

6 Temmuz -24 Ağustos 2023

Nilgün Yavuz
Metin Yazarı