376

1 Ağustos Kova Dolunayı

1 AĞUSTOS KOVA BURCUNDA DOLUNAY

YENİ YASALAR GÜNDEMİMİZDE…

1 Ağustos 2023’te odak noktasında Jüpiter’in olduğu kova burcunda dolunay gerçekleşiyor. Dolunaylar karşıtlık içerir, iki kutupludur, T-Karede ise bu iki kutbun enerjisi odak noktasından çıkar. T-Kare gerilimli bir kalıptır, dolayısıyla dolunayın gerilimi artırıyor.

Jüpiter büyütmekle ilgili, dolayısıyla dolunayın etkilerini büyütüyor. Ay kovada bireyselleşme ihtiyacını, güneş aslanda görülme isteğini, Jüpiter boğada maddi güvence fırsatlarını temsil ediyor. Bu açıyı dengeli karşılamak için açgözlülüğün, aşırı talepkarlığın, doyumsuzluğun farkına varmak gerekiyor. Jüpiter boğadayken bizi hayatta tutacak kaynakların bolluğu gölge yönüyle israfı, açgözlülük/yetersizlik, değerlendirme/değersizleştirme, sahip çıkma/stoklama, talep etme/hiç talep etmeme, şükran duyma/hak görme, cimrilik/israf gibi tezahürleri olabilir. Kova-Aslan-Boğa burçlarının özelliklerini iyi harmanlamak gerekiyor. Kaynakların hepimize ait olduğunu ( boğa-kova ), bencilce talepkârlığın ( aslan-boğa) verimi azaltacağını düşünmek gerek. Güçlünün ( güneş aslan ) zorbaca kaynakları talep etmesi bireysel ve toplumsal ( kova ) huzuru ( boğa ) bozabilir.   

Başak burcundaki Mars bu T-Kare’nin odağına üçgen yapıyor, bir anlamda gerilimi azaltıyor. İddialı ve abartılı taleplere faydacı ve alçakgönüllü bir hareket tarzı katıyor. Bir anlamda tüm aşırılıklarımızı törpülüyor. Çünkü yöneticisi Merkür başak burcunda ve söz söyleme yetkisi var.

Merkür’ün dolunayın yöneticisi Satürn’le karşıt açısı kaygılı, karamsar, kaotik bir yapıya işaret ediyor. Detaylarda boğulmak, bütünü kaçırmak söz konusu olabilir. Satürn balıkta ve geri gidiyorken zamanlamayla ilgili bozulmalar olabileceğinden kısa vadeli, anlık planlar yapmak, planların yolunda gideceğini hayal etmemek daha iyi olabilir.

Jüpiterin düzenleyicisi Venüs aslan burcunda geri gidiyor ve Neptün-Plüto ile yaptığı YOD açı kalıbının odak noktasında bulunuyor. Bu açı Venüs’ün temsil ettiği ( değerler, para, estetik, eğlence, arzular ) konularda feda edilmesi gereken alışkanlıklara işaret ediyor. Bencillik, zorbalık, gösteriş, kibir, gurur…

Bu Jüpiter 7 Ağustos’ta Güneş’le birlikte 5 Mayıs’taki 14 derece akrep burcundaki Ay Tutulmasını tetikleyecek ve ekonomik kriz etkisini daha güçlü bir şekilde gösterecek. Böyle zamanlarda elimizdeki kaynakların yetmeyeceğinden korktuğumuz için biriktirme ya da aşırı tüketme eğiliminde olabiliriz. Aslandaki Güneş de bir kralın ya her şeye sahip olma hakkı ya da cömertçe dağıtma şeklinde tezahür edebilir. Bu açıya destek veren başaktaki Merkür ve Mars’ın ölçülü, hesaplı ve kanaatkar tutumu olabilir.

Türkiye açısından bugünler yine yeni yasalarla bağlantılı. Jüpiter ve Mars 13 derece balıktaki Uranüs’ümüzü tetikliyor. Milletvekilleriyle ilgili yargı kararları, hazinenin kaynaklarının paylaşımı ile ilgili kararlar gündeme gelebilir. Bakanların bazı tutum ve kararları iktidara zarar verebilir. Parlamentonun, bakan ve millet vekillerinin yasalara karşı gelen uygulamaları olabilir.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı