375

23 Temmuz Venüs Gerilemesi

VENÜS GERİLEMESİ

BARIŞI VE UYUMU SAĞLAMAK ZOR OLACAK

Küçük uğurlu Venüs 23 Temmuz-4 Eylül 2023 tarihleri arasında aslan burcunda geri gidiyor. Venüs yaklaşık 1,5 yılda bir yaklaşık 40 gün süreyle geri hareket eder. Tabii hiçbir gezegen geri gitmez, güneşe yaklaşıp uzaklaştıkça yörünge hızı azalır ya da çoğalır. Biz de dünyadan baktığımızda yörünge hızı yavaşlayan gezegeni geri gidiyormuş gibi algılarız.

Sembolik olarak bu durum Venüs’ün temsil ettiği konularda; aksama, gecikme, bozulma anlamına gelir.

Venüs nasıl ilişki kurduğumuzu, sevgimizi nasıl gösterdiğimizi, nelere değer verdiğimizi, uyumu ve barışı nasıl sağladığımızı, iştahımızı, nasıl eğlendiğimizi gösterir. Bir gezegen geri gittiğinde temsil ettiği konularda bizi yavaşlatarak içsel farkındalık kazanmamız için bize zaman tanıyor demektir. Bu süreçte fark ettiğimiz şeylerle ilgili adım atmadan önce gezegenin direkt harekete dönmesini beklemekte fayda vardır.

 Dünyasal astrolojide Venüs en temelde genç kadınlarla ilgili konuları temsil eder. Bundan başka evlilik, romantik ilişkiler, sanatçılar, müzisyenler, ressamlar, dekorasyon işleriyle uğraşanlar, estetik, kozmetik, mücevher işleri yapanlar Venüs’le bağlantılıdır.

Kişisel haritalarımızda Boğa ve Terazi burçlarının kestiği evlerimizde –bu evler hangi konuları temsil ediyorsa- örneğin 1. Ev bedensel durum, dünyaya yaklaşım, 2. Ev maddi değerler, 3. Ev yakın çevre, kardeşler, komşular, 4. Ev evimiz, ebeveynlerimiz, 5. Ev çocuklar, flirt, eğlence, hobiler, 6. Ev hizmetkarlar, günlük rutin, 7 ev ortak, partner, 8. Ev kredi-borç, miras, nafaka, 9. Ev uzak seyahatler, yüksek öğretim, din, mahkemeler, 10. Ev kariyer, patronlar, büyükler, 11. Ev geleceğe dönük umutlar, dostlar, 12. Ev gizli düşmanlar, ruhsal alem…

Aslan burcundaki Venüs’ün düzenleyicisi Güneş de 23 Ağustos’a kadar aslan burcunda olacak ve 13 Ağustos’ta Venüs’ü kalbine alacak yani Venüsyen konular aşırı vurgulanacak, 8-18 Ağustos tarihleri arasında da yanık pozisyonda olduğundan uğrayacağı zarar artacaktır.

Genel anlamıyla;

          Venüs geri giderken;

- İlişkilerimizde korkup üzerini örttüğümüz konuları gözden geçirmek, bitmesi gerekeni bırakmak veya düzeltilmesi gerekeni düzeltmek mümkündür.

- Yarım kalmış ilişkilerimiz hesabımızı kapatmak için yeniden gündeme gelebilir.

- Sosyalleşmekten uzaklaşıp kendi içimize çekilmek, kendi kendimize kalmak ve öz değerimizle ilgili düşünmek söz konusu olabilir.

- Harcama dengemizi ayarlamak, gereksiz masrafları bırakmak, parayla ilişkimizi sorgulamak gerekebilir. Eli sıkılıkla bonkörlük arasında gidip gelebiliriz.

- İştahın bozulması, yeme-içme konusunda düzensizlik görülebilir.

- Güzellik ve estetikle ilgili farklı görüş açılarına yönelebiliriz. Ancak herhangi bir deneme için gerilemenin bitmesini beklemek gerekir.

- Eğlence ve zevk anlayışımız alışılmışın dışına çıkabilir, tensel zevklere düşkünlük veya uzaklaşma olabilir.

Türkiye açısından baktığımızda; Venüs aslan sürecinde 20 derece aslan burcundaki Neptün’ümüzle bağlantı kuruyor. Haziran ayının son haftasında aslan burcundaki Mars’tan enerjiyi devralıyor. Mars’ın savaşçı doğası yerini Venüs’ün barışçı doğasıyla yer değiştiriyor. Ancak aslan burcu ateş elementi ve barışla pek de ilgisi yok. Yani uyumu sağlamakta başarılı olamayabilir. Geri gitme sürecinde de barış ve uyum fonksiyonu daha da bozulacaktır.

Uranüs Nisan ayından beri yöneticilerin neredeyse delicesine davranmasına neden oldu. Kuralsız, asi, kavgacı, bozguncu, sıra dışı eylemlerine şahit olduk. Benzer tavırları 2024’ün ortalarına kadar deneyimleyeceğiz. Bunu ülke yöneticilerinde göz önünde yaşarken, patronlarımız, aile büyüklerimiz gibi tüm otorite figürlerinde gözlemliyor olabiliriz. Gün geçmiyor ki ülke yöneticilerinde birinin bizi şaşkınlığa uğratmayan sıra dışı bir çıkışına şahit olmayalım. Şimdi Venüs geri giderken Uranüs’ün bu krizli enerjisi tekrar açığa çıkacak. Özellikle Ağustos’un 2. Haftası Venüs’ün yanık ve 13 Ağustos kalbinde olduğu günlerde…

Venüs bizim terazinin kestiği 5. Evimizi yönetiyor. Meydanlar, eğlence ve sanat üretilen mekanlar, sanatçılar, çocuklar, gençler… 5. Evimiz kalabalık olduğu için aynı zamanda natal Venüs’ümüz akrep burcunda zararda ve zararlı bir pozisyonda olduğu için bu kişilerin ve konuların başından dertler eksik olmuyor maalesef. Her tetiklenmede yoğun bir hareketlilik söz konusu oluyor. İptal edilen konserler, tutuklanan sanatçılar, gösteri yapanların maruz kaldığı müdahaleler… Uranüs boğa süreci bu grup için beklenmedik olaylarla dolu ve önümüzde yaklaşık 2 yıl daha var.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı