449

Aziz İstanbul Sergisi

Aziz Istanbul Sergisi

Dr. Fani-Maria Tsigakou ve Hülya Bilgi'nin küratörlüğünde düzenlenen sergide, Athanasios ve Marina Martinos Vakfı (AMMF) ve Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi (VKV)  koleksiyonlarından İstanbul konulu resimler ile kilise eşyasından bir seçki sunuluyor.

Eserler arasında Sadberk Hanım Müzesi'nin koleksiyonuna ait, 18. ve 19. yüzyılda İstanbul'daki atölyelerde kiliseler için imal edilmiş gümüş ve sedef parçalar bulunuyor. İstanbul'un o dönemdeki ihtişamını, kozmopolit yapısını ve sanat zevkini yansıtan sergide, Amadeo Preziosi, Joseph Schranz, Michel-François Preault, Clara Barthold Mayer, Louis Lottier, Anton Ignaz Melling, Louis-François Cassas, Thomas Allom, Alfred-Marie-Joseph de Courville, Antoine-Laurent Castellan, Konstantin Kapıdağlı gibi ressamların 34 çalışması yer alıyor.

Eserlerin çoğu, 19. yüzyılın başından son çeyreğine kadar İstanbul'da yaşamış sanatçılar tarafından üretilmiş. Ayrıca 17. yüzyıldan iki adet çok nadir panorama, 18. yüzyıldan iki yağlı boya panorama ve 19. yüzyılın ortalarına doğru yapılmış çizimlere dayanan üç taşbaskı panorama da dikkat çekiyor.

Çoğu elçilerin maiyetinde İstanbul’a gelmiş sanatçıların yarattığı bu panoramalar, portreler, gerçek yaşamdan sahneler bir döneme ait hafızayı canlı tutuyor.

Sergi 12 Kasım 2023 'e kadar Karaköy'deki Galata Rum Okulu'nda ziyarete açık.

Nilgün Yavuz
Metin Yazarı