485

4 Haziran Yay Burcunda Dolunay

4 HAZİRAN YAY BURCUNDA DOLUNAY

FANATİZM TUZAĞINA DÜŞMEYELİM

4 Haziran 2023’te TSİ 06:42’de yay burcunun 13 derecesinde dolunay gerçekleşiyor. İkizler, yay, balık ve başak burçlarının 13 derecesine yakın gezegen ve noktaları olanlar güçlü bir etki alıyor.

Yay-İkizler aksı deneyim bilgisiyle ( yay ) kitabi bilginin ( ikizler ), bilgeyle öğrencisinin, fanatizmle tarafsızlığın, ahlakla ahlaksızlığın, inançla bilginin karşıtlığını simgeler. Bu dolunayın bize anlatmak istediği bir yargıya varmadan önce konuya her yönüyle tarafsız bir şekilde sağlam bilgiyle yaklaşmaktır. Yay ve ikizler burcu bilgiyle ilgilidir. Bilgi kavramının içinde; bilmişlik, ukalalık, fanatizm, dogmatizm, kulaktan dolma bilgi, yüzeysellik varsa zararlı; tarafsızlık, sağlıklı merak, araştırma varsa doğru bilgidir. Dolayısıyla bu dolunay bir inanç, yargı ve kanaat oluşturmadan önce sağlıklı bilgiyi edinmemiz gerektiğini söylüyor.

Dolunayın yöneticisi Jüpiter, Plüto ve Mars’la oluşturduğu T-Karenin odak noktasında. Bu da sabit görüşlerimizi vurguluyor. İnançlarımızı, değerlerimizi kabul ettirmek ve dayatmak için güçlü bir dürtüye işaret ediyor. Ne pahasına olursa olsun kendi değerlerimizi savunabilir, bizim gibi düşünmeyenleri yargılayabiliriz. Jüpiter boğa değerlerine sahip çıkmakla ilgilidir. Elindekilerin kıymetini bilmek, onları geliştirip dünyada maddi güvence sağlamakla ilgilidir. Kaynaklarla övünmek, israf etme ya da cimrilik etmek de söz konusu olabilir. Ancak aslandaki Mars ve Kovadaki Plüto değer sisteminin bozulmasına, aşırı hırs ve sahiplenme tutkusuna, kaynakların bozulup çürümesine, kaynakları elde tutmak için aşırı çaba sarf edilmesine işaret edebilir. Merkür ve Uranüs de boğa burcunda toprak, para, ekonomi, kaynaklarla ilgili öngörülemez gelişmelere işaret ediyor.

Dolunay esnasındaki Venüs-Neptün üçgeni bizi daha kabullenici, anlayışlı, empatik, şefkatli, merhametli bir yaklaşıma itiyor.

Türkiye açısından bu dolunay 13 derece balık burcunda MC’yle kavuşan Uranüs’e kare yapıyor. MC’deki Uranüs bizim yönetim krizlerimizi açıklıyor. Dolunay bu krizleri tetikliyor. Ülkenin en tepesinde kriz, bozulma, bozgun, isyan gibi konuların gündeme geleceğini söylüyor.

Dolunayın yöneticisi Jüpiter Güneşimize karşıt yapıyor.  Hem basın ve medya sektörünün hem de ünlü kişilerin ( Sanatçı-yönetici ) yöneticilerle zıtlaşmaları söz konusu.

Merkür-Uranüs Kavuşumu meydanları ve İktidarı hareketlendirmeye, sarsmaya devam ediyor.  İktidarın modern yöneticisi Neptün ve meydanların yöneticisi Venüs Uranüs tarafından tetiklenmeye devam ediyor.

Astroloji ‘gökyüzünde ne varsa yeryüzünde de o vardır’ prensibiyle çalışır. Bu harita Türkiye’mizin bu döneminin bir açıklaması. Ancak aynı zamanda bir prensip de ‘vaad edilen olur’dur. Yani bizim haritamız bunları vaat etmese hangi transiti yaşarsak yaşayalım özümüz aynıdır. Aynı şey kişisel haritalar için de geçerlidir. Bu yüzden kendinizdeki potansiyelleri öğrenmek için doğum haritası analizi daha doyumlu ve bilinçli bir yaşam sürmeniz için size destek olabilir. Dünyasal anlamda da astrolojiyi kehanet için değil olup bitenleri anlamlandırmak ve hayattaki yerimizi belirlemek için kullanabiliriz.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı