5165

Yuvasız Kuşun Hikayesi

Kuşlar deyince aklımıza özgürlük ve kuş yuvaları geliyor. Yuva yapmak için kendilerine uygun bir yer bulmaya çalışmaları, teker teker çalı çırpıları taşıyarak yuvalarını inşa etmeleri.

Ancak, guguk kuşları yumurtlama zamanı gelince pür dikkat başka kuşların yuvalarını gözetlemeye başlar. Yuva yapan bir kuşu gözüne kestirir. Sürekli tetiktedir ve yapraklar arasında gizlenerek izlediği kuşun yumurtlamasını bekler.

Kuş yumurtasını bıraktıktan sonra yuvadan ayrıldığı anda guguk kuşu hemen bu yuvaya gider ve yumurtasını bırakır. Yuvanın sahibi durumu anlamasın diye de yuvadaki yumurtalardan birini atar. Artık guguk kuşunun yavrusunu başka bir anne büyütecektir. Yılda 20-25 kez yumurtlayan guguk kuşu, her yuvaya sadece 1 yumurta bırakır. Çünkü yumurtadan çıkan yavru diğer başka yumurtaları yuvadan atar. Böylece anne guguk kuşu, yavrusunun başka bir guguk kuşu yumurtasına zarar vermesini engeller. 

Yüksek sesli ve hareketli guguk kuşu yavruları, bu özelliklerinden dolayı dikkat çektikleri için bulundukları yuvanın sahipleri tarafından daha iyi beslenir. Yani guguk kuşları yuva yapmazlar ve yavrularını başka kuşlar büyütür. 

Sinema tarihinin kült filmlerinden biri, yönetmenliğini Milos Forman'in yaptığı orijinal adı "One Flew Over the Cuckoo's Nest" olan 1975 yapımı bir film. Ken Kesey tarafından yazılan aynı isimli romandan sinemaya uyarlanan film, 'Guguk Kuşu' ABD kongre kütüphanesi tarafından seçilen "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasında. Jack Nicholson'ın performansı ise, oyunculuk tarihine ders olarak geçecek nitelikte.