494

5 Mayıs Akrep Burcunda Ay Tutulması

5 MAYIS AKREP BURCUNDA AY TUTULMASI

YENİDEN DOĞMAK İÇİN ÖLDÜRMEMİZ GEREKENLER

5 Mayıs 2023’te Akrep burcunun 14 derecesinde parçalı ay tutulması gerçekleşecek. Tutulma 18:15’te başlayacak 22:30’da sona erecek. Etkisi 4-5 ay kadar sürecek. Tutulmalar haritamızda düştükleri alanla ya da noktalarla ilgili olarak dikkat etmemiz, uğraşmamız gereken konuları gündemimize getirirler. Tutulma zamanlarında yaşadığımız olaylar genellikle hayatımızda dönüm noktası dediğimiz şeylerdir. Tabii eğer bizim haritamızda bir noktayla temas ediyorsa… Bu tutulmada 10-20 dereceler arasında akrep, boğa, aslan ve kova burçlarında gezegen ve noktaları olanlar etki alacaktır. Türkiye açısından da 18 derece akrepteki Venüs’ümüzü tetikliyor. Venüs genel anlamıyla genç kadınları, değerler sistemini, eğlenme ve zevk modellerini, sanatı, estetikle ilgili konuları temsil etmekle beraber, bizim haritamızda çocukları, gençleri, meydanları, eğlence ve sanat mekânlarını, sinema, tiyatro, salonlarını temsil ediyor.

Ay Tutulması daha güçlü bir dolunay olduğundan karşıtlığın farkındalık etkisini arttırır. Zıtların bütünlüğünü, karşıtlar arasındaki dengeyi kurduğumuzda büyük resmi görebileceğimizi temsil ediyor. İki yönlü düşünmeyi öğrenmemizi sağlar. Elbette bunun için hayatımıza dönüm noktası niteliğinde olaylar getirir. Boğa-akrep aksı maddi dünya ile manevi dünya arasındaki dengeyi temsil eder. Sahip çıkmamız gerekenlerle bırakmamız gerekenler arasındaki dengeyi bulmamızı talep eder. Yaşam ve ölümün birbirinin içinde olduğunu hatırlatır Akrep burcu değişim, dönüşüm, kayıplar, ölüp yeniden doğma, sırlar, psikoloji, karanlık yönlerimiz, tabular, pis işler (kimsenin elini sürmek istemediği şeyler), arınma, iyileşme ile ilgilidir. Akrep dolunayı da içimizde ve dışımızda kıyıda köşede kalmış fazlalıkları atma, temizlenme ve arınma çabalarımızın sonucunu alacağımız bir dönemdir.

Bu dolunayda hasadımızı kontrol etmek için kendimize sormamız ve yapmamız gerekenler:

Maddi veya manevi olarak bırakmam gereken ama bırakamadığım şeyler neler?

Kaybetmekten korktuğum ne?

Kendimden bile gizlediğim karanlık yanlarım neler?

Yeni bir başlangıç (doğum) için bitmesine (ölmesine) izin vermediğim şey ne?

Maddi değerlere (para, mal mülk, kazanç, yeme-içme, lüx, tensel zevkler…) gereğinden fazla mı önem veriyorum?

Konforum, huzurum bozulmasın diye değişime direnç mi gösteriyorum?

Dönüşümden korkuyor muyum?

Yetersizlik korkusuyla biriktirdiklerim hayatımı bir çöplüğe çevirmiş olabilir mi?

Maddi ve manevi anlamda derin bir temizlik zamanı gelmiş olabilir mi?

Kaynaklarımı paylaşırken yaptığım hata ne? Borç-alacak dengesini doğru kuruyor muyum?

Kimseye muhtaç olmayayım diye kaynaklarımı paylaşmaktan kaçınıyor muyum?

Güvenlik ihtiyacıyla her şeyi ve herkesi kontrol mü ediyorum?

Her zaman güçlü görünmek için yardım istemekten çekiniyor muyum?

Türkiye açısından seçim arifesine denk gelen tutulma meydanların her zamankinden daha hareketli olacağına işaret ediyor.

 Tutulmanın klasik yöneticisi Mars yengeç burcunda düşük pozisyonda… Savaşma, mücadele etme gücü zayıf. Ay’la üçgen açısı ve karşılıklı ağırlaması duygusal ihtiyaçlarımızla hareketlerimizin uyumlu olduğunu gösteriyor. Mars’ın Jüpiter’le karesi öfke, savaş, mücadele enerjilerinin abartılı bir şekilde tezahür edeceğine işaret ediyor. Mars- Neptün üçgeni şefkat ve merhamet temasını devreye sokabileceğimizi söylüyor. Ay-Mars-Neptün’ün burç bazındaki su üçgeni; şefkat, merhamet, sezgisellik, kabullenicilik, empati, korumak, bakmak konularını da vurguluyor. Boğadaki yığılım maddi, somut değerlere tutunmaya ve sağlamlaştırmaya işaret ederken su üçgeni manevi değerleri de dikkate alacağımızı gösteriyor.

Tutulmanın açılarına bakacak olursak; 4 derecelik orbla Güneş Uranüs’le ve geri giden Merkür’le kavuşuyor. Uranüs devrede olduğunda her zaman beklenmeyeni beklemek gerekir. Ani, ön görülemeyen kriz ve gelişmeler söz konusudur. Uranüs’ün Ay’la karşıtlığı duygusal çalkantılara, kadınlar ve aile ilgili konularda krizlere, sıra dışı ihtiyaçlara işaret eder.

Venüs-Neptün Karesi değerlerle ilgili belirsizliğe, kaygan bir zemine işaret ediyor. Venüs-Jüpiter 60’lığı ise gergin ve belirsiz atmosfere ılıman bir hava katıyor. Merkür-Satürn 60’lığı katı düşüncelerimizi yumuşatmaya ve düzenlemeye yarayabilir.                                                                                    

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı