353

7 Ocak Yengeç Burcunda Dolunay

YENGEÇ BURCUNDA DOLUNAY

7 Ocak 2023’te 16 derece yengeçte dolunay gerçekleşiyor. Şans yıldızı olarak nitelendirilen Sirius’la kavuşuyor. Sirius’un anahtar kelimeleri; En parlak yıldız, ün, zenginlik, ev ya da aile ile ilgili problemler, bilinmeyene, doğaüstüne, gizli/örtülü olana ilgi, iç görü, güçlü betimleme, takvim yıldızı, köpek ısırması, muhafızlık (kapıcılık) görevleri, gardiyanlık, koruyuculuk ve vasilik. Bu dolunay bize gökyüzünden koruma kollama enerjisi gönderiyor. Dünyasal olarak da korunup kollanmayı gerektirecek olaylarla karşılaşmayı getiriyor. Aile, vatan, millet, barınma, beslenme konularında zenginlik vaad ediyor.

Dolunay 15 derecedeki Uranüs’e 60’lık yapıyor. Uranüs her ne kadar krizlerle ilgili bir gezegen olsa da gelişmemiz için bize fırsat sunar aslında… Uranüs etkisiyle yenilikler, keşif, özgürleşme, aydınlanma hayatımıza girer. Bu dolunay ilerleme fırsatı veriyor.

Dolunay esnasında gökyüzü kase dediğimiz bir modelde yani kasemizi doldurduktan sonra ( bilgi, beceri, para, ahlak, felsefe… ) bunu dış dünyaya aktarmayı öğrenmemiz gerek. Bir konuda yetkinleştikten sonra kazanımlarımızı kasenin dışına aktarmalıyız.

Dolunay esnasındaki oğlak stelyumu/kümelenmesi sosyal fayda isteğini abartmaya, duygusal ihtiyaçlarımızı ihmal etmemize neden olabilir. Güneş-Merkür kavuşumu kendi hedeflerimizden başkasını görmemeye, yolumuza çıkanları gaddarca devirmeye neden olabilir. Ev ( en rahat ettiğimiz yer ) ve iş arasındaki dengeyi kurmamız gerekir.

Türkiye açısından 12 derece yengeçte 1. Evimizdeki Plütoya 5 derece orbla gerçekleşiyor. Halkın imajında ve hayata yaklaşımındaki dinamikleri tetikliyor. Bir takım infialler, isyanlar, mahrem,  gizlenen konular, tabular, mafyatik ve suçla ilgili şeyler gündeme gelebilir. 1/7 aksında… Uluslararası ilişkiler, düşman ülkeler, sınır konuları gündeme gelebilir. 18 derece akrepte meydanları, sanatçıları, sanat alanlarını, gençleri ve kadınları temsil eden Venüs’e üçgen yapıyor. Bu alanla ilgili yasak ve kısıtlamaların esneyebileceğini söyleyebiliriz.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı