222

8 Kasım Boğa Burcunda Ay Tutulması

BOĞA BURCUNDA AY TUTULMASI

8 Kasım 2022’de boğa burcunun 16 derecesinde Tam Ay Tutulması gerçekleşiyor. Uranüs’le kavuşan ve Satürn’ün odağında olduğu bir T-Kare oluşturan Tutulma güçlü sarsıntılara işaret ediyor.

Boğa-Akrep aksı huzur-kriz, kazanç-kayıp,  sahip olmak-paylaşmak gibi konular arasındaki dengeyi bulmamızı talep eder. Odakta ve Kovadaki Satürn yeni modeller inşa etmemizi bekler. Bu tutulma bize değişen değerlerin yerine yenisini koymamız gerektiğini söylüyor.

Sabit burçlar; değişime direnç gösteren, elindekini bırakmak istemeyen, inatçı, sabit fikirli, tutucu özellikleri temsil eder. Olumlu yönüyle de sağlam, dayanıklı ve kalıcı özelliktedir. Bu tutulmada kalıcılığı bozan krizlerin ve ani sarsıntıların temsilcisi Ay’la kavuşan Uranüs’tür. Boğa burcundaki Uranüs 2018’den beri sabit değerlerimizi, alışkanlıklarımızı, geleneklerimizi, kaynaklarımızı sarsacağını söylüyordu. Tutulmayla birlikte bu sarsıcı enerji açığa çıkıyor. Bu yılın belirleyici açısı Satürn-Uranüs karesi de güçlü bir şekilde tetiklenmiş oluyor. Satürn-Uranüs gelenekle gelecek arasındaki bağlantıyı kurar. Boğadaki Uranüs geleneği yıkarken Kovadaki Satürn geleceği inşa edecektir. Aslında bu açıda kare açı olsa dahi alışılmış modelleri terk etmeye gönüllü bir görünüm vardır. Akrepteki Güneşle kavuşan Merkür ve Venüs eskimiş, çürümüş, ölmüş şeyleri hayatımızdan çıkarmak ister. Uranüs’le kavuşan Ay da yeni modellere ihtiyaç duyar. Bu süreç elimizden çıkan şeyleri gündeme getirir. Ancak yerine gelen bizi olduğumuz halden daha ileri taşıyan bir durum olabilir.

KAD boğa bizden elimizdekilere sahip çıkmayı ve şükran duymayı talep etse de Uranüs ne yazık ki kaynaklarımızın sarsılacağını söylüyor. Bu durumda en iyi bildiğimiz şey olan krizde gücümüzü birleştirmek özelliğini devreye sokmak iyi olabilir. Boğa burcu kıtlıkta hayatta kalmayı tedbir ve temkinliliğiyle başaran bir burçtur. Kaynakları idareli kullanmayı ve her koşulda kendisini maddi güvence altına almayı bilir. Gölge yönüyse cimrilik ve stokçuluktur. Dolayısıyla kaynaklar çürüyüp yok olabilir.

Tutulma dünyadaki ekonomik krizi tetikleyecek çok güçlü bir etkiye sahip. Ancak yapılandırma fonksiyonunu temsil eden Kovadaki Satürn’ün, insanlığın yararına olacak şekilde çalışma potansiyeli var. Yaşananlara tarafsız, akılcı ve geniş bir pencereden bakarak yeni bir gelecek inşa etme gücü var. Bu sarsıntıdan az hasarla çıkabilmek için daha önce gitmediğimiz yollardan gitmeyi göze almamız gerekiyor. Denenmemişi denemek, gelenekselle modern arasındaki dengeyi kurmak gerekiyor. Uranüs her türlü konforumuzun bozulacağını söylüyor. Bizi konfordan, zevkten uzaklaştırıyor. Ancak GAD akrep acıya, kayba ve krize alışkın olduğundan başa çıkmayı biliyor. Dayanışmayı ve gücünü birleştirmeyi biliyor. Vazgeçtiklerimizin ve kaybettiklerimizin yasını tutarak yeniye yer açmak bizi daha modern ve ileri bir hale getirebilir.

16 derece boğa, akrep, aslan ve kova burçlarında gezegen ve noktaları olanlar güçlü bir etki alacak

Türkiye’nin 18 derece Akrep burcunda Venüs’ü duruyor. Satürn-Uranüs Karesi bir süredir Venüs’ümüzü tetikliyordu. Şimdiki Tutulma Venüs’le ilgili konuların aydınlığa kavuşmasını simgeliyor. Venüs haritamızda genç kadınları, milletçe zevk ve keyif aldığımız şeyleri, eğlence mekanlarını, sahneleri, meydanları, sanat faaliyetlerini temsil ediyor. Yine kadınlar ve sanatçılarla ilgili konular meydanlar vasıtasıyla gündeme gelecek demektir. Geçtiğimiz günlerde örtünmekle ilgili maddeler anayasaya girmek üzere hazırlanıyor. Geçen ayki Satürn-Uranüs karesi videosunda kadınlarla ilgili yasaların gündeme geleceğini öngörmüştük.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı