715

Mars Gerilemesi

MARS GERİLEMESİ

Mars geri hareketiyle birlikte 20 Ağustos-25 Mart 2023 tarihleri arasında 7 ay boyunca ikizlerde seyahat edecek.

Harekete geçmenin gezegeni Mars 31 Ekim 2022-13 Ocak 2023 tarihleri arasında ikizler burcunda 25 dereceden 8 dereceye kadar geri hareket edecek. Geri hareket; astronomik olarak mümkün değildir, ancak dünyanın ve Mars’ın yörüngeleri arasındaki zaman farkından dolayı dünyadan geri gidiyormuş gibi görülür. Bunun da astrolojik sembolizmde önemli bir yeri vardır. Mars;  hareket, başlama, mücadele, savaş, inisiyatif alma, rekabet etme,  saldırganlık, atılganlık gibi ileri ve dışa dönük temaları temsil ettiği için geri hareketi bu gezegenin doğasıyla ters düşen bir durumdur. Ancak marsı hayatımızın motoru gibi düşünürsek, geri hareket motorun bakımı, dinlenmesi ve daha sonra tüm gücüyle daha iyi çalışabilmesi için verilmiş bir mola olarak düşünülebilir.

Bu süreçte yaşanması olası durumlara bakacak olursak;

İnisiyatif almakta ve hareket etmekte zorlanacağımız için yetiştiremediğimiz işler yüzünden kendimize kızabilir, aşırı çalışmaya yönelebilir, yorgun ve bitkin bir hale girebiliriz.

Geri giden mars kişinin kendisine yönelttiği öfkeyi açığa çıkarır. Bastırdığımız öfkemiz yüzünden dış dünyada saldırganlığa maruz kalabiliriz.

İç dünyamızı keşfetmeye yönelik faaliyetlerde bulunabiliriz. Öfkemiz üzerine çalışabilir, neye, neden öfkeleniyoruz, sebebini bulabiliriz.

İsteklerimizi doğrudan elde edemediğimiz için pasif-agresif ruh hallerine girebiliriz.

Yalnız kalmak isteyebilir, faaliyetlerimizi tek başına yapmak isteyebiliriz.

Elektrikli, kesici, ateşli aletlerle ilgili, kaza, hasar ve sorunlarla karşılaşabiliriz. Özellikle Mars’ın Neptün’le kare yaptığı 16-23 Kasım arası…

Cinsel isteksizlik yaşayabilir ya da sıra dışı cinsel isteklerde bulunabiliriz. Dürtülerimizi kontrol etmekte zorlanabiliriz.

Beklenmedik aksiliklerde sakin ve soğukkanlı bir tavır takınabiliriz. Öfkemizi dışa vuramayız.

Mars gerilemesi sürecini iyi değerlendirmek için yeni bir şeylere başlamak yerine yarım kalmış işleri tamamlamak, imkan varsa efor sarf etmek gerektirmeyen, hafif, dinlendirici ve gücümüzü yeniden toplamaya yönelik faaliyetler yapmak en iyisi olacaktır.

Mars geri gitme sürecinde 19 Kasım’da Neptün’le kare 28 Kasım’da Satürn’le üçgen açısını tekrarlayacak. Bu dönemler Eylül sonu ve Ekim ayında aldığımız kararların ve yaptığımız hamlelerin yeniden gözden geçirilmesi için uygun zamanlar olacaktır.

Dünyasal anlamda; bir savaş ortamında olduğumuz düşünülürse bir süreliğine ateşkesten bahsedilebilir. Ancak bu tarafların güç toplamak için kendilerine zaman vermesi anlamını taşıyabilir.

İkizler Burcu iletişim, eğitim-öğretim, haberleşme, ulaşım, nakliyat konularını temsil eder.  Mars gerilemesinde bu konularda atılacak adımlarda aksilik çıkar. Hava elementinde olduğu için hava ve gazla ilgili kazalar da aklımıza gelebilir. Mars-Neptün karesinde bunu Maden faciası ve Balon kazasında yaşadık. Bu açı geri ve tekrar ileri gittiğinde tekrarlanacak. 16-23 Kasım geri, 12-17 Mart ileri hareket…

Mars Gerilemesi kişisel haritalarımızda Mars’ın yönettiği yani koç ve akrep burcunun kestiği evlerimizi etkileyecek. Örneğin 1. Evimiz yönetiyorsa harekete geçmek, başlamak zor olacaktır. 1. Ev kişiliğimizi ve fiziksel durumumuzu gösterdiğinden içimize dönmek, dinlenmek, kendimizi dinlemek iyi olabilir. 2. Ev kaynaklarımız, alacaklarımız gecikebilir, beklenmedik masraflar, geçmişten kalan borç ve alacak durumları söz konusu olabilir. 3. Ev yakın çevre ve kısa seyahatler olarak düşünürsek seyahat planlarımızı gözden geçirmek gerekebilir. 4. Ev ailemiz, evimiz, geçmişimizle ilgili gözden geçirilecek konular gündeme gelebilir. 5. Ev çocuklar ve eğlence dünyamız için yapmamız gereken konularda aksaklıklar olabilir. 6. Ev rutinimiz ve günlük düzenimizde ayarlamalar yapmak gerekebilir. 7. Ev ortaklıklarımız, 8. Ev kredi ve borçlar, 9. Ev mahkemeler, akademik hayatımız, 10 ev kariyerimiz, patronlarımız, aile büyüklerimiz, 11. Ev dostlarımız ve gelecek planlarımız, 12. Ev ruhsal dünyamız, gizli düşmanlarımız uğraşmamız gereken konular olacaktır.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı