207

Bu Dünyadan Komet Geçti

Genellikle hayalle gerçeği harmanladığı resim ve gravürleriyle tanınan ve ‘kuyruklu yıldız’ anlamına da gelen ‘Komet’ ismini kullanan sanatçı, Mehmet Güleryüz’ün, ‘Güldüğüme Bakma’ adlı nehir söyleşisinde anlattığına göre ismini ‘Bill Haley & His Comets’ grubundan esinlenerek aldı.

1941 yılında Çorum’da doğan sanatçı, Çorum Lisesi’nin ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde eğitim gördü. Halil Dikmen ve Zeki Faik İzer atölyelerinde çalıştı. Çeşitli insan görünümlerini karmaşık ve kalabalık gruplar halinde fantastik bir yönelimle tuvale yansıttı. Bu dönem resimlerinde en çok siyah rengi kullanan ressam; kırmızı, pembe ve sarılarla ölüm ve acı temasını vurguladı.

Usta ressam, "Bizi etkileyen çevre, sınıfsal durumumuz... Babam öğretmendi, kütüphanesi vardı. Ben de meraklıydım. Okurken, sanatçıları görüyoruz özeniyoruz. Babam da edebiyat dergileri falan alırdı. İlkokulda benden yetenekli amele çocukları vardı. Ortaokul sonuncu sınıfta resim hocası geldi. Resimlerimi beğendi. O fark etti beni" demişti.