613

İstanbul Surları Yeni Çehresine Kavuşuyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Miras ekipleri, 'İstanbul Kara Surları Açık Hava Müzesi' çalışmalarının ilk bölümünü tamamladı. Mevlanakapı ve Silivrikapı Kara Surları Ziyaretçi merkezlerinin açılışı gerçekleştirildi. İBB Miras dünyanın en büyük restorasyon projesini aşama aşama ilerletecek. 7.2 km turizm ve kültür alanı olacak.

İstanbul'un Bizans'tan bu yana dünyanın en önemli metropollerinden biri. Farklı medeniyetler, yıllar boyu yan yana uyum içinde yaşamışlar. Bu yanıyla da eşsiz bir şehir. Özellikle arkeolojik alanlarda en evrensel düzeyde, arkeolojinin en doğru kurallarıyla, restorasyon prensipleriyle gerçekleştiriyorlar. Yaşadığı alanın, tarihinin, medeniyetlerinin farkında olmayan hiç kimse, geleceğe de güvenle bakamaz. 

Kara surlarının turist gezi güzergahı olarak düzenlenmesiyle artık başka bir boyuta geçiliyor.  İstanbul panoramasının seyredilebilecek en güzel noktalardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Adını sur dışında bulunan Yenikapı Mevlevi Dergahı’ndan alan bu kapıya Mevlanakapı’da deniyor. Kara surlarını yaptıran II. Theodosios devrinden kalıp da orijinal yapısını en iyi koruyan bu kapı. Bu nedenle bu kapıya bakıp, Bizans döneminden kalan diğer kapıların orijinal hallerini düşleyebiliriz.Bizanslılar bu kapıya Rus Kapısı diyorlardı. Çünkü Bizans döneminde Eyüp civarına bir grup Rus yerleşmişti. Bu Ruslar daha sonra ayaklanarak İstanbul’a günlük girme hakkı elde ettiler. Ama sadece bu kapıdan! 

Mevlanakapı’nın üzerinde bulunan yaklaşık 1 karış büyüklüğündeki haç ve Bizans tamir kitabesi dikkat çekici. Aynı haçtan kapının iç tarafında da var. Bu kapının da iki tarafında savunma kulesi bulunuyor. Girişin sol tarafında kalan kule şu an güvercinlik olarak kullanılıyor. Kapının solunda güvercinlerin beslendiği kuleye çıkabileceğiniz merdivenler bulunuyor.  Yürüyüşünüze yine sur boyunca bostanları takip ederek devam edin. Birkaç yüz metre sonra bostanlar sonlanır, çimler başlar. Arazi artık epeyce eğim kazanmıştır çünkü. yaklaşık 1 kilometrelik yürüyüş sonrasında İstanbul’un fethi ile sembolleşen Topkapı’ya ulaşırsınız. 

“Ziyaretçi Merkezi” olarak restore edilen Mevlanakapı Karakolu’nun eski halinin içler acısı olduğunu hepimiz hatırlarız. Surlar bölgesinde yaşayan vatandaşların, geçmiş dönemdeki bakımsız hal nedeniyle kendilerini güvende hissetmediği bir bölge idi.