1277

Livaneli Müzikleriyle Nazım Hikmet'in Hayatı: Ben Nazım

Nâzım Hikmet’in hayatını anlatan biyografik müzikal Ben Nazım’ın dünya prömiyeri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla halka açık olarak 20 Eylül Salı akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek.

Zülfü Livaneli şarkılarıyla, Mehmet Balkan rejisi ve koreografisiyle, Rengim Gökmen müzik direktörlüğü ve şefliğinde, Duende Global prodüksiyonu olarak sahneye konan Ben Nazım müzikalinin başrolünde Engin Hepileri yer alıyor. Müzikalde Hepileri’ye dansçılar, solistler, senfoni ve rock orkestralardan oluşan yaklaşık 100 kişilik bir ekip eşlik ediyor. Dünya standartlarında bir hikâye anlatıcılığıyla Türkiye’ye yeni bir müzikal anlayışı getirme hedefiyle yola çıkan Ben Nazım müzikali, 1970’ten bu yana Nâzım Hikmet şiirlerini besteleyen usta sanatçı Zülfü Livaneli’nin tüm dünyada yorumlanmış şarkılarından oluşuyor. Müzik direktörlüğünü ve 40 kişilik Symphonista Orkestrası’nın şefliğini Rengim Gökmen’in üstlendiği müzikalin rejisi ve koreografisi Mehmet Balkan’ın, metinleri Şirin Aktemur’un, müzik düzenlemeleri ise Tolga Taviş’in imzasını taşıyor.

Müzikalde Nâzım Hikmet’e Engin Hepileri, Vera rolüne İlke Kodal, Piraye rolüne Deniz Alp ve Münevver rolüne Petek Çetintemel hayat veriyor. RockA grubu ve solistler Görkem Ezgi Yıldırım (soprano), Sibel Gürsoy (vokal), Zeynep Halvaşi (mezzosoprano), Petra Nachtmanova (vokal, bağlama), Serkan Taylan (tenor), Mehmet Yılmaz (bas bariton) ve Teyfik Rodos’un (bas) sesleriyle mozaik bir anlatı oluşturdukları gösteride Duende Global Çağdaş Dans Topluluğu ise büyüleyici danslarıyla yer alıyor. Ben Nazım müzikalinde Nâzım Hikmet rolünü Engin Hepileri ve Hakan Özgömeç dönüşümlü olarak canlandıracak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla halka açık olarak gerçekleştirilecek Ben Nazım prömiyerinin ücretsiz davetiyelerine 13 Eylül tarihinden itibaren Radar İstanbul uygulaması üzerinden ulaşabilirsiniz.