282

Kraliçe II. Elizabeth: 96 Yıllık Ömrünün 70 Yılı Tahtta Geçti

Kraliçe II. Elizabeth 21 Nisan 1926'da doğdu. Daha sonra George VI ve Kraliçe Elizabeth olacak olan York Dükü ve Düşesi'nin ilk çocuğuydu. Buckingham Sarayı'ndaki özel şapelde Elizabeth Alexandra Mary olarak vaftiz edildi.

Çocukluğu boyunca evde özel eğitim gördü. Genç prenses, ilk yıllarının çoğunu ailesi ve kız kardeşi Prenses Margaret ile sakin bir aile hayatının tadını çıkararak geçirdi.Prenses Elizabeth'in büyükbabası George V 1936'da öldüğünde, amcası Edward VIII olarak tahta çıktı. Yıl sonundan önce Edward tahttan çekildi ve Prenses Elizabeth'in babası George VI oldu. Bu, genç prensesin taht için sırada olduğu anlamına geliyordu.

Babası 1952'de öldüğünde, Kraliçe 25 yaşında tahta çıktı. Her yıl iki doğum gününü kutluyor: gerçek doğum günü 21 Nisan ve resmi doğum günü Haziran ayında Cumartesi. Resmi doğum günü, tören için daha iyi bir hava şansı olduğu için yaz aylarında yapılır.

1947'de Edinburgh Dükü Philip ile evlendi ve Charles, Anne, Andrew ve Edward adlarını verdikleri dört çocukları oldu.

Kraliçe asaletin sembolü olan atları çok seviyordu. Atlarla ilgili geniş bilgi birikiminin yanında at binmek ve at yarışları izlemek de Elizabeth’in en büyük zevkleri arasında idi.

Kraliçe Elizabeth, başka ülkelere yaptığı ziyaretlerde devlet başkanları tarafından kırmızı halılarla karşılandığından pasaport gişesine yaklaşma ihtiyacı duymamasından olsa gerek, pasaport kullanmıyordu. Ayrıca ülkesinde de ruhsat ve ehliyet olmadan araba kullanma hakkına sahipti ve şoförlük konusunda çok yetenekli olduğu da herkesçe biliniyor.

Orduda kamyon şoförlüğü yapan Elizabeth, arabalardan iyi anlıyordu. Jaguar’ın Browns Lane tesisine yaptığı ziyarette montaj sürecinin her aşamasında gösterdiği ilgiyle herkesi şaşırtmıştı ve otomobiller konusundaki bilgisine hayran bırakmıştı. Kraliçe Elizabeth yalnızca ona özel olarak üretilmiş bir Jaguar kullanıyordu.

2016'da Kraliçe II. Elizabeth, büyük-büyük büyükannesi Kraliçe Victoria'nın saltanatını geçerek 63 yıldan fazla hizmet veren ilk İngiliz hükümdarı olarak dünyanın en uzun yaşayan hükümdarı oldu.

Genç bir kraliçe ve bir peri masalı taç giyme töreninden, sürekli değişen bir dünyada güçlü bir figür olarak 96 yıl hayatımızdaydı.