275

14 Eylül - 23 Ekim Satürn Uranüs Karesi

SATÜRN-URANÜS KARESİ

TÜRKİYE VE BÜYÜK KARE

14 Eylül-23 Ekim tarihleri arasında Satürn ve Uranüs karesi çok güçlü bir şekilde etkisini gösterecek. İki gezegen geri harekette olduğundan açı tam kesinleşmeyecek ancak 1 derece orbla etkisi sürecek. Bu açı Türkiye’nin Venüs’ü ve Neptün’üyle büyük kare oluşturduğundan bizim açımızdan çok önemli.

Boğadaki Uranüs Haziran’dan beri 17-18 derecelerde akrep burcundaki, genel olarak kadınlarımızı, bizim haritamızda da meydanları temsil eden, Venüs’ümüzün karşısından geçiyordu. Bu süreçte meydanların kadın hakları, LGBTİ hakları ile ilgili hareketlendiğini gördük. Venüs cinsel kimliği değil ama cinselliğe yaklaşımımızı gösterir. Uranüs’le kontak kurduğunda sıra dışı yönelimleri gösterir. Hem kadın cinayetleri hem de LGBTİ ile ilgili haberler Venüs-Uranüs karşıtlığının dünyasal anlamdaki tezahürüdür. Ülkelerin haritasında toplumun eğlenme, keyif, değerler, kadın, sanatla ilgili konulardaki yaklaşımını gösterir. Uranüs bu değerlerin alt üst olup yeni bir boyuta geçeceğini gösterir. Bu süreçte bağımsızlık hareketleri gündeme gelir. Uranüs bizim haritamızda aynı zamanda yasaları temsil eden 9. Evin yöneticisidir. Yani bu dönemde yasalarla kadınlar karşı karşıya gelmiştir. Kadınlar yasadaki değişiklikler için mücadele vermektedir. Elbette bu dönemde tüm değerlerle ilgili çalkalanmalar meydana gelecektir. Örneğin kredilerle ilgili bu çalkantılı süreç de bu açının sonuçlarından biridir.

Bu karşıtlığa, kova burcundaki Satürn Eylül ayının ortalarından Ekim’in sonuna kadar kare yaparak, 20 derece aslandaki, iktidarı, yöneticileri temsil eden, Neptün’ümüze karşıt yaparak büyük kare oluşturacak. Büyük Kareler içinde büyük potansiyel barındıran açı kalıplarıdır. Ayakları dört taraftan çekilen masa gibidir. O yüzden 4 yönün de gereklerini yerine getirerek dengede kalabilir. Bizim çekişen taraflarımıza bakacak olursak; Venüs ( değerler, kadınlar, zevkler, para ) – Uranüs ( yasalar, mahkemeler, din adamları, akademisyenler ) – Neptün ( iktidardakiler, yöneticiler, yaşlılar, emekliler, patronlar ) – Satürn ( düşmanlar, muhalifler, borçlar, krediler, yasalar ) sürtüşüyor. Bu açının sonunda sorunlar büyük oranda kalıcı bir şekilde çözülür.

Satürn sıkıntı, sorunlarla ilgili, 8. Ev dönüşümün sembolü yöneticilerin karşısında. Yani yöneticiler, büyükler bir sınavdan geçiyor. Bunun en somut örneğini EYT konusuyla yaşıyoruz. Bu konuda alınacak kararların, çıkacak yasaların ülkenin geleceğiyle ilgi kalıcı sonuçları olacağını biliyoruz. İktidarın yöneticisi Neptün balıkta güçlü ama 24 derecede yani yakında burç değiştirecek ve gücünü kaybedecek. Yani zorluklara dayanma gücü zayıflayacak. Bu dönem kalıcı yasalarla ülkeye çeki düzen verme zamanı. Kanunlar şu anda yöneticilerin karşısında duruyor yani zorluyor.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı