228

27 Ağustos Başak Yeniayı Bize Neler Getirecek?

BAŞAK BURCUNDA YENİAY

27 Ağustos’ta başak burcunun 4 derecesinde bir yeniay gerçekleşiyor. Başak burcu ayıklamak, ayrıştırmak, temizlemek, analiz etmek, düzeltmek, düzenlemek, sistem kurmakla ilgilidir. Bu yeniay; haritamızda düştüğü alanda bir temizlik yapmamız gerektiğini söyler. Yeniaylar aylık periodları belirlese de aslında bizim 1 yılımızı düzenler. Çünkü aynı burçta 1 yıl sonra gerçekleşir. Yani bu ay uğraşacağımız konular aslında 1 yılın düzenlemesidir. Ancak etkisi ve gücü değdiği diğer gezegenlerimizle belirlenir. Örneğin bu yeniay 4 derecede meydana geliyor. Eğer düştüğü evinizde boşlukta bulunuyorsa siz bu yeniayın etkisini pek fazla hissetmeyebilirsiniz. Ama tam ev girişinde veya bir gezegeninizin üzerinde/karşısında/karesinde bulunuyorsa o zaman başağınızı devreye sokmak zorundasınızdır. Yani şimdi haritanızdaki başak burcunu dengeli kullanmanız gerekir. Haritanızda başak burcunda hiç gezegen ve nokta olmasa dahi etkiyi başak burcundan aldığınız için bu dönemde onunla uyum sağlamanız gerekir. Yani hepimiz dönem dönem bütün burçları deneyimleriz. Hele kolektif boyutta bu daha uzun vadeli olur. Örneğin balıktaki Neptün’de hepimiz balığı anlar, öğreniriz.

Yeniay ikizlerdeki Mars’la kare yapıyor. Dolayısıyla kararlarımıza hız ve değişkenlik de eşlik ediyor. Hızlı karar almak, sonrasında vazgeçip alternatif yollar aramak söz konusu olabilir. Hareketlerimiz isteklerimizin önünde engel teşkil edebilir. Yeniayın yöneticisi Merkür de terazi burcunda. Herkesi memnun etmeye çalışırken kendi düşüncemizin ne olduğunu unutabiliriz.

Yeniay esnasında Venüs-Uranüs-Satürn sabit T-Karesi etkin. Yılın belirleyici açılarından biri olan Satürn-Uranüs karesi Venüs’le tekrar harekete geçiyor. Ekonomik ve sosyal sarsıntıları sembolize ediyor. Sabit değerlerin kaybına işaret ediyor.

Türkiye açısından 5 derece akrepte 5. evdeki Güneşimize 60’lık yapıyor. Güneş ülkelerin haritasında Yöneticileri, ünlüleri, parlayan kişileri temsil eder. 60’lık açı destekleyici bir açı… Dolayısıyla bu kişilerin faaliyetleri açısından olumlu bir dönem olduğunu söyleyebiliriz. 

Bu yeniaydan 4 dereceye yakın başak, balık, ikizler ve yay burçlarında gezegen ve noktaları olanlar etki alacaktır.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı