181

13 Temmuz Oğlak Dolunayı

13 TEMMUZ OĞLAK BURCUNDA DOLUNAY

13 Temmuz 2022’de oğlak burcunun 21 derecesinde dolunay gerçekleşiyor. Bu dolunaya Uranüs üçgen ve Neptün 60’lık yapıyor. Hem bağımsızlık hem de bağımlılık temalarını içinde barındırıyor.

Oğlak dolunayı yengeç ve oğlak burçlarının özeliklerini dengeli kullanmamızı talep eder. Ayın zararda olduğu bu dönemde duygusal ihtiyaçlarımızı karşılamak konusunda başarılı olamayabiliriz. Ya aşırı sorumluluk alıp hayatın yükü altında ezilebilir ya da almamız gereken sorumluluklardan kaçıp küçük bir çocuk gibi mızmızlanabiliriz.

Güneşin yanındaki Merkür kendi isteklerinin en önemli olduğunu düşünen bir bebek bilincine oğlaktaki Ay da bütün işleri yapmak zorunda hisseden bir sorumluluk bilincine işaret edebilir. Sağlıklı kullanımı kendini büyüten ve yetiştiren bir anne bilinciyle kendine iyi gelecek işlerin sorumluluğunu üstlenmeyi öğrenmektir. Ay-Neptün 60’lığında muhtaç durumdakilerin sorumluluğunu üstlenmenin bize iyi hissettireceğini söyleyebiliriz. Böylece bağımlı olmadan kendi bağımsız irademizle Ay-Uranüs üçgeninin ihtiyacını karşılayabiliriz.

Dolunay esnasında Venüs-Neptün karesi etkin…  Arzularımıza sınır koymakta zorlanacağımızı, zevklerimizin bağımlılığa dönüşebileceğini söyleyebiliriz.

Türkiye açısından bakarsak; 24 derecede terazi burcundaki Merkür-Satürn kavuşumumuza kare yapıyor. Merkür tarım, toprak, arazi, inşaat sektörünü ve muhalefeti temsil ediyor. Satürn de dış ilişkilerimizi, borçlarımızı, dini kurumları, üniversiteleri, mahkemeleri, uluslararası ticareti temsil ediyor. Dolunay esnasında 5 derecede boğadaki Mars güneşe karşıt, Jüpiter Mars’a karşıt yapıyor.   İletişim, medya, ulaşım, nakliyat, ticaret konuları gündemde. Mars da hazineyi temsil ediyor.         

Uranüs Venüs’e karşıt yapıyor. Meydanlar hareketli.    Ancak 60’lık ve 120’lik açı bağımsızlık ve özgürlük hareketlerinin isyan özelliğini yumuşatıyor.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı