295

16 Mayıs Akrep Burcunda Ay Tutulması

16 MAYIS AKREP BURCUNDA AY TUTULMASI

16 Mayıs 2022’de TSİ 7:13’te akrep burcunun 25 derecesinde bir tam ay tutulması gerçekleşiyor. Tutulmalar haritamızda düştükleri alanla ya da noktalarla ilgili olarak dikkat etmemiz, uğraşmamız gereken konuları gündemimize getirirler. Tutulma zamanlarında yaşadığımız olaylar genellikle hayatımızda dönüm noktası dediğimiz şeylerdir. Tabii eğer bizim haritamızda bir noktayla temas ediyorsa… Bu tutulmada 23-27 dereceler arasında akrep, boğa, aslan ve kova burçlarında gezegen ve noktaları olanlar etki alacaktır.

Bu tutulma hem GAD yönünde hem odak noktasında Satürn’ün olması hem de Merkür’ün geri hareketi nedeniyle bizi geçmişe bakmaya, hesaplaşmaya ve ders çıkarmaya itiyor. Boğa-Akrep aksı genel olarak sahip olduklarımıza şükretmek ve kaynaklarımızı diğerleriyle paylaşmak anlamına gelir. GAD yönündeki tutulmada yönelimimiz borçlanmak, başkalarının kaynaklarını talep etmek, ortak kaynaklardan medet ummak şeklinde olabilir. GAD Satürn doğasında yani kayıp, son, bitiş temalarını içerir. Dolayısıyla paylaşılan kaynaklardaki azalmaya, kayıplara sebep olabilir. Odak noktasındaki Satürn de hem sahip olduğumuz hem de ortak olduğumuz kaynakların azalacağının işaretini veriyor. Odakta kova burcu olduğu için kovanın özelliklerini de sağlıklı bir şekilde kullanmak bizi kayıplardan en az zarar görecek şekilde etkilenmemize yardım edecektir. Kovanın anahtar kelimesi toplumu ileri götürecek yeni modeller keşfetmektir. Dolayısıyla yeni geçim kaynakları ve ortaklık modelleri bulmak bu süreçte elzem ve mümkündür. Bir bakıma bireysel değil toplumsal düşünmek gerekmektedir. Hem Satürn hem de kova burcu toplumla ilgilidir. Haritada ben’i aştığımız alandadır.

Tutulmanın önemli bir açısı da Algol sabit yıldızıyla karşıt yapmasıdır. Dolunay olduğuna göre Güneş kavuşum yapmaktadır. Algol’le bağlantı kuran gökyüzü olaylarında şiddet, ölüm, baş ve boğazla ilgili sorunlar gündeme gelir. Kişisel olarak kendi karanlık yönümüzle yüzleşip onu iyileştirme fırsatımız olur.

Tutulmanın yöneticisi Mars balık burcunda ve Neptün’le kavuşuyor. Bu da akışta kalma yeteneğimizi geliştirmemiz gerektiğine işaret ediyor. Yardımlaşma ve merhamet konusu ön plana çıkıyor. Bu kavuşumun tutulmaya yaptığı üçgen ve 60’lık açı bu özelliklerin devreye girmesini kolaylaştırıyor.

Türkiye açısından baktığımızda tutulma; yöneticileri ve çalışanları temsil eden Jüpiterimizin üzerinde gerçekleşiyor. GAD ve Satürn bu iki kesimi de oldukça zorluyor ve sıkıştırıyor. Tutulmada Jüpiter henüz burç değiştirmiş durumda yani sıkıntı ve zorluklarla baş edebilme gücü biraz zayıflamış durumda ama yine de asaletli. Jüpiter’in burç değiştirmesi bizim haritamız açısından önemli çünkü yönetici ve çalışan pozisyonundakilerin enerjilerinin değişmesini simgeliyor. Jüpiter balıktayken bazı haklarına kavuşan çalışanlar şimdi bu haklar için daha savaşçı bir tavır sergileyebilirler. Doğal olarak karşılığında da şiddetle karşılaşabilirler. Genel anlamda yasaları temsil eden Jüpiter toplu yasaları bırakıp bireysel davalara yönelebilir. Adalet anlayışında farklılaşma olabilir. Odak noktasındaki Satürn bizim Satürnümüze yani yasalarımıza üçgen yapıyor yani kolaylıkla kalıcı yasalar çıkacağı anlamına geliyor. Yasa ve uygulama konusunda hareketli bir döneme işaret ediyor.  Uzun vadeli kalıcı yasaların hayatımıza gireceğini söylüyor. Bu esnada Neptün Satürnümüze 150’lik yapması yasalarda bir düzensizlik, çifte standart, karmaşa olduğunun ve bir dönüşümün habercisi olduğunu söyleyebiliriz. Neptün’ün bağlantısı her zaman bize bir dağılma ve çözülmenin işaretini verir. Yasal düzlemde bir dönüşümden söz edilebilir. Perde arkasında bazı işlerin döndüğünün göstergesidir.

Bu etki muhalefet için de geçerli. Merkür muhalefeti temsil ediyor.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı