381

11 Mayıs'ta Jüpiter Koç Burcuna Geçiyor

JÜPİTER KOÇ BURCUNDA

Büyümenin gezegeni Jüpiter 11 Mayıs-28 Ekim tarihleri arasında koç burcunda seyredecek. 8 dereceye kadar ilerleyecek sonra geri dönerek balık burcuna girecek. 14 Mayıs 2021’de balığa geçen Jüpiter 28 Temmuz 2021’de kovaya geri dönmüştü. 29 Aralık’ta da tekrar balığa girmişti. Şimdi 11 Mayıs’ta koça girecek 28 Ekim’de balığa dönecek ve 28 Aralığa kadar balıktaki seyrini tamamlayacak. Yani Jüpiter balık burcunda 10 ay kalmış olacak. Her ne kadar Jüpiter’in güneş çevresindeki turu 12 ( 11,84 ) yıl sürse de bir burçta kalış süresi değişiklik gösterebiliyor. Yani bazen bu yıl balıkların yılı dediğimiz zaman tam 1 yıla denk gelmeyebiliyor. Bu yıl ve geçen yıl olduğu gibi araya başka bir burcun süreci girebiliyor.

Jüpiter’in koç sürecine dönecek olursak; Jüpiter 5,5 ay boyunca bir koç gibi hareket edecek, koç özelliklerini geliştirmemize yardım edecek. Jüpiter maddi ve manevi anlamda büyümeyi, zenginleşmeyi temsil eder. Yani rahata, feraha ermekle ilgilidir. İyi bir koç olursak zengin, bereketli oluruz demektir.  Koç burcunun özelliklerine bakarsak; cesur, atak, girişimci, atılgan, kendi isteklerinin peşinden giden, bağımsız, enerjik, hevesli, spontane, anlık hareket eden bir burçtur. Gölge yönüyleyse; sabırsız, düşüncesiz, şiddetli, saldırgan, bencil, korkak olabilir.

Dünyadaki ortamı düşünürsek; savaş, salgın ve ekonomik kriz bağlamında, savaşın daha alevleneceği, ekonomik krizden çıkmak için girişimciliğin ilerleyeceği ve salgının ateşli bir versiyonunun yayılacağını söyleyebiliriz.

Bu süreçte Jüpiter enerjisini açığa çıkaracak açılara bakarsak; 23 Mayıs’ta ikizler burcundaki Güneş’le 60’lık yapacak. Yeni fikirlere, isteklere ve gelişmeye hevesli olduğumuz bir etkiye sebep olacak. Ancak Merkür geri gittiği için aniden beliren fikirler için hamle yapmak pek akıllıca olmayabilir. 29 Mayıs’ta 3 derecede Mars’la kavuşacak. Yukarıdaki özelliklerin çok yoğun ve şiddetli bir şekilde hayatımıza gireceği söylenebilir.  Yoğun bir başlatma, ilerleme, keşfetme arzusu belirecektir. Atılganlığın abartılacağı bugünlerde enerjimizi yıkmak değil yapmak için kullanmaya çalışmamız yerinde olacaktır. Bu enerji spor karşılaşmaları, inançlar için savaşmak, girişimcilik için kullanılabilir. 3 dereceye yakın koç, terazi, oğlak, yengeç burçlarında gezegen ve noktaları olanlar ilk defa bir şey deneyimleyebilirler. Bir konuya öncülük edebilirler ve bundan kazanç sağlayabilirler. Koç burcunda Mars ve Jüpiter güçlüdür. Mars yönetici, Jüpiter üçlülük yöneticisidir. Bu dönemde başlanacak işler için olumlu bir görünümdür ancak kendi isteklerimizin peşinden koşarken etrafı yakıp yıkmamaya, çocuk gibi tutturmamaya dikkat etmek gerekir.

Dünyada da bu süreçte ekonomik krizin çözümü için ( Jüpiter parayı temsil eder ) çeşitli girişimler olacaktır. Aynı zamanda zenginlerin, din adamlarının, yargıçların, akademisyenlerin çeşitli mücadeleleri de gündeme gelebilir. Bu kişilerle ilgili kaza, suikast, hak mücadelesi gibi haberler alabiliriz. 2011’de Jüpiter koç burcundayken Tunus’ta Arap Baharı bağımsızlık hareketleri başlamıştı. 1 Mayıs’taki Mars- Jüpiter kavuşumunda da El Kaide’nin lideri Usame bin Ladin’in öldürüldüğü açıklanmıştı.

Bu süreçte meydana gelebilecek yangın, ateşle ilgili kazalar, bombalama gibi faaliyetler büyük boyutta olabilir. Vahşet ve kahramanlığın çarpıştığı bir süreç olacaktır.

20 Haziran’da Merkür Jüpiter’e 60’lık yaptığında bencilliğe bir miktar mantık ve akıl eşlik edecektir. Zekice, anlık fikirler sorunların çözümünde yol bulmamızı kolaylaştıracaktır. Uluslararası anlaşmalar için olumlu yaklaşımlar söz konusu olabilir.

29 Haziran’da yengeçteki yeniay Jüpiter’e kare yaptığında uluslararası alanda asil ve yönetici pozisyondaki kişilerin birbiriyle olumlu müzakereleri olacağını söyleyebiliriz. Ortak bir amaç için kadın ve erkek devlet yöneticiler arabulucular yoluyla akılcı bir anlaşma yoluna gidebilirler.

9 Temmuz’da Merkür Jüpiter’i tekrar aktive ettiğinde Mars boğada zararda ve zararlı olduğundan ve Merkür boğayı kızdırdığından dolayı müzakerelerde aksamalar olabilir. İnatlaşmalar ve sürtüşmeler gündeme gelebilir.

23 Temmuz’da bu kez Merkür aslandayken Jüpiter’le üçgen yaptığında ateşli ve hevesli bir iletişim sonucunda yeni yasalar ve anlaşmalar gündeme gelebilir.

25 Temmuz’da yengeçteki Venüs Jüpiter’e kare yaptığında uzlaşma sürecinde aksamalar meydana gelebilir. Abartılı talepler, aşırı iştah, tutku, israf gibi temalar ilişki ve uzlaşma süreçlerini olumsuz etkileyebilir.

28 Temmuz’daki aslan yeniayı dar bir orbla Jüpiter’e üçgen yaptığından bu ayın hoş sürprizlerin müjdecisi olduğu söylenebilir.

29 Temmuz’da Jüpiter geri gitmeye başlayacak ve iç dünyamızı genişletmemizi talep edecek. İsteklerimiz için ne kadar kararlı ve hevesliyiz. Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değiyor mu? Bencil miyiz yoksa içten mi?

1 Ağustos’ta aslandaki Güneşle üçgen yaptığında iyimserlik ve fırsatların cömertçe açığa çıktığı birkaç gün olabilir. Ancak Jüpiter geri gittiğinden fırsatları kaçırmak ya da üzerinde düşünüp ileri gittiğinde tekrar yakalamak mümkün olabilir.

18 Ağustos’ta aslandaki Venüs’le üçgen yaptığında keyifli zamanlara, cömertliğe ve ilişkilerde uyuma işaret ediyor.

1 Eylül’de ikizlerdeki Mars’ın Jüpiter’e 60’lığı akılcı ve mantıklı atılımlar için destekleyici bir görünüm.

2 Eylüldeki Merkür-Jüpiter karşıtlığı iletişimde ukalalığa ve iddiacılığa sebep olabilir. 11 Eylül’de Merkür geri gittiğinden 18 eylül ve 11 ekim’de bu açı tekrar oluşacak ve etki süresi uzayacaktır. Bu süreçte yapabileceğimizden fazlasını vaad etmemeye dikkat etmemiz gerekir. Anlaşmak ve sağlıklı iletişim kurabilmek için iki tarafın da düşüncelerini tarafsızca dinlemeye çalışmak gerekir. Jüpiter her zaman gelişme potansiyeli barındırdığından geri hareketteki karşıtlıkta iç sesimizi dinlemek ve düşünerek konuşmak bizi manevi olarak büyütecektir.

25 Eylül’deki terazi dolunayı Jüpiter’in karşısında gerçekleşecek. Bu durumda büyüklenmek, gurur ve kibir tuzağına düşmeye dikkat etmek gerekir.  Kendi isteklerimizle diğerinin istek ve ihtiyaçları arasındaki dengeyi bulmak bizi geliştirecektir.

1 Ekim’deki Venüs Jüpiter karşıtlığında savurganlığa ve aşırı iştaha dikkat etmek gerekir. Uzlaşma sürecinde aksamalar meydana gelebilir. Abartılı talepler, aşırı iştah, tutku, israf gibi temalar ilişki ve uzlaşma süreçlerini olumsuz etkileyebilir.

Jüpiter son açısını 11 Ekim’de Merkür’le yapacak ve 28 Ekim’de balık burcuna girecektir.

Jüpiter koçta 8 dereceye kadar ilerleyecektir. Haritamızda koç, yengeç, terazi ve oğlak burçlarının ilk 10 derecesindeki gezegen ve noktalar şiddetli, İkizler, aslan, yay, kova burçları kolaylaştırıcı bir etki alacaktır.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı