527

30 Nisan Boğa Burcunda Güneş Tutulması

BOĞA BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI

KONFOR ALANIMIZDAN ÇIKMAMIZ GEREK

2022 yılının ilk güneş tutulması 30 Nisan’da Boğa burcunun 10 derecesinde gerçekleşiyor. Güneş tutulmaları yaklaşık 1 yıllık sürecin takvimini belirler. Haritamızda düştüğü eve ve açı yaptığı gezegenlerin temsil ettiği konulara göre gündemimizi belirler. Dolayısıyla boğa, akrep, aslan ve kova burçlarında 10 dereceye yakın gezegen ve noktaları olanlar güçlü bir etki alacaktır.

Uranüs’e yaklaşan bu tutulma bizden sağlam değerlerimize sahip çıkmamızı talep ediyor. Tutulmalar kendimize çeki düzen vermemiz, ayarlama yapmamız gereken konuları hatırlatır. Ancak bir jenerasyon gezegeniyle birlikte gerçekleştiğinde daha radikal değişimlere, gelişmelere işaret eder. Uranüs ani gelişimleri, krizleri, beklenmedik olayları temsil eder. Boğa burcundayken süreç geçim, maddi değerler, toprak, tarım, beslenme konularıyla ilgilidir.  Yani maddi dünyada güvenliğimizi sağlayacak değerlerimize sahip çıkıp, onları geliştirmek ve daha verimli hale getirmekle ilgilidir. Yani malımıza sahip çıkmak, tasarruf etmek, iyi beslenmek, konforumuzu sağlamak, dünyanın nimetlerinden faydalanmak demektir. Ancak tutulmaya eşlik eden Uranüs tüm bu değerleri sarsacak bir etkiye sahip. Bununla birlikte zevklerimizin değişeceğine, daha önceden gitmediğimiz yollardan gideceğimize, konfor alanından çıkmamız gerektiğine işaret eden bir tutulma bu. Alışkanlıklarımızı, sabit ve sağlam sandığımız şeyleri yıkıp bizi sarsacak bir etki söz konusu.

Boğa sabit bir burç olduğundan değişime ayak uydurmak konusunda yetenekli değildir. Ancak tutulmaya 60 derecelik açıyla eşlik eden değişken balıktaki Mars değişim için gereken motivasyonu sağlıyor. Krizlere yaratıcı çözümler bulma potansiyelini harekete geçiriyor.

Tutulma yöneticisi Jüpiter’le kavuşan balıktaki Venüs dönüşüm gezegeni Plüto’ya 60 derecelik açı yapıyor. Bu da bazı ayıklamalar, elemelerin kolaylıkla olabileceğine işaret ediyor.

Bu kriz ve sarsıntı etkisiyle birlikte bu tutulma büyük bir umudu ve beklentiyi de içinde barındırıyor. Sanki bu değişimin bizim hayrımıza olduğuna dair büyük bir inançla hareket ediyoruz. Bu süreçte yine bazı yatırım araçları tedavülden kalkıp yerine yeni araçlar gelebilir. Yeni üretim ve ekonomi modelleri gündeme gelebilir. Bu yeni modele adapte olmaksa düşündüğümüzden daha kolay olabilir.

Burada boğanın gölge yönlerine dikkat etmek gerekiyor. Eski modellerde ısrar etmek, inat, biriktirme, stokçuluk, yetersizlik ya da aşırı yeterlilik bilinci, cimrilik, keyfe düşkünlük, maddeye aşırı bağlılık.

Olumlu yönüyle; dayanıklılık, kararlılık, sakinlik, sahiplenicilik, şükran duygusu…

Bu tutulmanın teması; ne olursa olsun bizim maddi dünyada varlığımızı sürdürebilmemiz için gereken kaynaklara biraz çaba göstererek ulaşabileceğimize inanmak ve o kaynaklara sahip çıkıp artırmaktır. Elimizdeki değerlere şükran duymaktır. 

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı