592

Seçilmiş Cehalet

Seçilmiş Cehalet

Bilgi ve Bilmek İstemediğimiz Şeyler Üzerine

Akbank Sanat'ın "Seçilmiş Cehalet: Bilgi ve Bilmek İstemediğimiz Şeyler Üzerine", sergisi 12 Şubat 2022’ye kadar sanatseverleri bekliyor.

Küratörlüğünü Ekmel Ertan'ın üstlendiği sergi, Morehshin Allahyari, Soheila Golestani, Mary Maggic, Jennifer Lyn Morone, Christoph Wachter & Mathias Jud, Pınar Yoldaş, Tansu Açık, Zeynep Direk, Pascal Gielen, Güven Güzeldere, Anıl K. Jain, Ömer Madra, Renata Salecl, Ebru Yetişkin’in eserlerinden oluşuyor. Sergide yer alan 5 sanat işi ile 8 video-konuşma geniş bir çerçevede bilginin doğasına, bilmemeyi seçtiğimiz konulara ve bu seçimin nedenlerine değiniyor.

Ekmel Ertan’ın sergiyle ilgili yorumu şöyle: “Her şeyi bilemeyeceğimizi biliyoruz. Bildiklerimizin bir kısmını farkında olmadan, kaçınılmaz olarak öğreniyoruz. Bilmediklerimizin bir kısmını bilmemeyi tercih ediyoruz. Bu durumda bildiklerimiz kadar bilmediklerimiz de seçimlerimize dair. Bilgi evrenimiz bilmeyi seçtiklerimiz kadar bilmemeyi seçtiklerimizden de oluşuyor. Cehaletimizi de kendi tercihlerimizle oluşturuyoruz. Neyi bilmek istemiyoruz, neden bilmemeyi seçiyoruz?”

Seçilmiş Cehalet Bilgi ve Bilmek İstemediğimiz Şeyler Üzerine

7 Aralık 2021 -12 Şubat 2022

Akbank Sanat

İstiklal Caddesi No: 8 Beyoğlu-İstanbul

Nilgün Yavuz
Metin Yazarı