810

Biz Buralıyız

Biz Buralıyız

Taksim Sanat Galerisi’nde 2 Kasım 2021’de açılan  “Biz buralıyız. Türk– Alman yaşamı 1990. Ergun Çağatay Fotoğrafları” sergisi 2 ay boyunca ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.  Almanya’ya göç etmiş yaşamlarından izler taşıyan fotoğraflardan oluşuyor.

Ergun Çağatay bu fotoğrafları Paris’teki Gamma Ajansı’nın göçle ilgili bir projesi için 1990 yılının Mart,Nisan ve Mayıs ayları boyunca çekmiş. Fotoğraflar, Hamburg, Köln, Werl, Berlin,  Duisburg’da yaşayan Türk ailelerin iş, toplum ve aile yaşamlarını belgeliyor.

Bonn ile Ankara arasında imzalanan İş Gücü Anlaşması’nın 60. Yılı nedeniyle açılan sergide Çağatay’ın çektiği 3477 fotoğraf arasından seçilen 110 fotoğraf bulunuyor.

Ergun Çağatay, 1937'de İzmir'de doğdu. İstanbul Robert Kolej'den mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki eğitimini yarıda keserek gazeteciliğe başladı.

Çağatay, 1974 yılında Paris'te GAMMA fotoğraf ajansına girerek foto muhabirliğine adım attı. 1980’de New York'ta Time/Life grubu ile pek çok önemli ortak çalışmaya imza attı. 1983’de Paris / Orly Havaalanı’nda ASALA'nın bombalı saldırısında ağır yaralanan Çağatay uzun süre yanık tedavisi gördü. Saldırı, hayatında bir dönüm noktası oldu ve bu dönemden sonra özellikle de tarih alanında yoğun araştırmalar yapmaya yöneldi.

Topkapı Sarayı Kütüphanesi’ndeki nadir el yazması kitaplar üzerine yaptığı çalışma, Japonya'dan Brezilya'ya kadar dünyanın birçok ülkesinde yayınlandı. Paris'de Nathan Yayınevi için TÜRKİYE kitabını hazırladı. En kapsamlı projesi “Turkic Speaking Peoples - Türkçe Konuşanlar” en çok ses getiren çalışmalarından biri oldu.

14 yılda tamamladığı kitap için 110 bin kilometre yol kat ederek 35 bin kare fotoğraf çekti. Kitabın Türkçe çevirisi ise 2008’de İstanbul’da yayınlandı. Yayınlanmış diğer kitabı ise ‘Bir Zamanlar Orta Asya’.

Biz Buralıyız

Türk– Alman yaşamı 1990

 Ergun Çağatay Fotoğrafları

Taksim Metro Sanat Galerisi – İstanbul

2 Kasım 2021-2 Ocak 2022

Nilgün Yavuz
Metin Yazarı